Централен елемент в проекта за вторичен център на арх. Б. Борисов и колектив е водата
Обемно-устройствено проучване за Многофункционален комплекс - Вторичен столичен център", София , на колектив с ръководители: доц. д-р арх. Борислав Борисов, ас. арх. Ат. Василев и ас. арх. Н. Трайков.
Изработили: Валентин Мисароков, Петър Говедаров, Галина Лазарова, Владимир Проданов, Теодор Маринов, Христо Гологанов
Концепция
Двата основни стълба на всяка държава са силната държавност и културното просвещение. Около тяхната ос се завъртат процесите, съпътстващи битието на съвременния човек. На това се основава и нашата градоустройствена концепция. Централен елемент е водата, която символизира динамичната и неразривна връзка между държавниците и науката. Водата също е символ и на живота, който се ражда от нея. По подобен начин правителството и културното развитие са отговорни за просперитета на обществото ни.
В забързаното си ежедневие, хората отделят внимание на две основни неща – работа и дом. Когато са съчетани по подходящ начин, се създава усещане за комфорт и уреденост. По тази причина жилищната и работната зона са разделени от главния парк, но остават близо една до друга. По този начин се избягва дългото пътуване по натоварени улици, спестявайки ценното време на съвременните хора. Може да се обобщи, че комплексът представлява умален модел на идеален град.
Търсено е освен задоволяване на утилитарните нужди и философско изразяване на стремежа за извисяване и преодоляване на трудностите по пътя нагоре. При небостъргачите извисяването е демонстрация за надмощие над околните. Доминирането във височина и употребата на високи технологии в съвременните градове създават предусещане за чудесата на модерния и технологичен XXI-и век.
Нашата концепция за многофункционалния комплекс - Вторичен столичен център, се базира върху изграждането на една главна ос, разположена север-юг, която разделя територията на две части. Главната ос представлява издължена водна площ, по чието продължение има обширен парк. Целенасочено в двата края на оста са разположени основните символни сгради – "Централна държавна администрация" (ЦДА) и "Центъра на познанието" (ЦА). От западната й страна са разположени офиси, търговски обекти и изложбени площи. От източната страна има покрита търговска улица с пряк достъп към парка и жилищната зона. Разположени са още модерни жилищни структури, представителен хотел, художествена галерия, храм и спорна зала. Цялата територия на комплекса е оградена със зелен пояс (доколкото е възможно), с цел да се ограничат шума и запрашаването от околните булеварди. Идеята е да се създаде малък "оазис" по средата на натоварения и неприветлив град.
Зониране
Централна държавна администрация. Тази зона се намира на най-високото място на терена и има представителни функции. Ансамбълът е съставен от седем правителствени сгради – пет министерства и две агенции. В тях са предвидени и работни кабинети за представители на европейската комисия. Премествайки няколко министерства на едно място, се улеснява като работата между тях, така и достъпът на гражданите до услугите им.
Седемте сгради са с еднакво обемно-пространствено решение и са организирани радиално около кръгъл площад, с което се подчертава равнопоставеността между институциите. Сградите са разположени така, че кръглият площад да е отворен към парка, разкривайки дълбока визуална перспектива по главната ос. Разположението на сградите не е случайно, а представлява стилизирана реплика на декоративна соларна розета, използвана от българските строители през последните тринадесет века. По този начин се търси приемственост с древните традиции на българската държавност.
Офиси за частни компании, кантори, банки и др. Зоната е разположена в западната част на комплекса и е съставена предимно от многоетажни сгради, доминиращи над околния пейзаж. Тези вертикални доминанти са в близост до едно от най-важните кръстовища по Цариградско шосе. От далече те ще създават модерен облик на столицата. Най-високите кули са разположени в западния ъгъл на терена и постепенно се снижават към парка. В тази зона е разположен обширен "експо"-център, за провеждане на широк спектър изложения. От северната страна на зоната, в близост до Центъра на познанието са разположени два големи търговски центъра (тип МОЛ), с множество атракциони и заведения за хранене. В центъра на зоната има свободно пространство подобно на микропарк, което позволява на гражданите преминаващи от там да обхванат изцяло модерното city.
Хотели. В комплекса има три хотела – два в city-то и един в жилищната зона. Хотелът в жилищната зона е в непосредствена близост до правителствените сгради поради факта, че има представителни функции, и се ползва за правителствен хотел. Другите два хотела са обикновени пасажерски и обслужват гостите на столицата. Те са разположени в близост до главния парк и предлагат отлични условия за пребиваване. Поради малките разстояния между тях, при необходимост и трите хотела могат да се ползват за нуждите на правителството.
Жилищна зона. Съставена е предимно от невисоки жилищни структури от отворен и затворен тип. Зоната се намира в източната част на терена. Тя е най-отдалечена от шума на главните пътни артерии. Високите сгради в city-то и парковата ос действат като бариера за шума и мръсотията, които идват от големите булеварди. Структурите заграждат малки вътрешни дворове. В тях ще бъдат разположени детски площадки и цветни градини, които ще придадат по-уютна атмосфера на комплексите.
Изложбен център. Разположен е по протежение на "Цариградско шосе" и тангира с офис зоната и зоната на ЦДА. Състои се от няколко различни по големина сгради, които са разположени толкова близо една до друга, че да могат да действат като един елемент, доколкото е възможно. Разделението се е получило като следствие от близостта на зоната с офиси, която се характеризира с високи и с малка застроителна площ сгради. От друга гледна точка разделянето на изложбения център на няколко сгради улеснява разполагането на повече от една изложба в центъра по едно и също време. Изложбеният център се състои от четири сгради – три по-ниски и една по-висока, в която ще се разполага администрация.
Център на познанието. Зоната се намира в най-ниската и най-северната точка на терена. Той е естествен завършек на главната централна паркова ос, чието начало е ЦДА. Центърът на познанието е близка реплика на ЦДА като формообразуване. Състои се от пет по-големи по обем сгради и четири по-малки, които като форма са еднакви помежду си. Тези девет елемента са обединени от едно широкоплощно тяло, което също като при ЦДА, загражда малко централно площадно пространство. Това тяло дава обобщен и завършен вид на композицията, която също е отворена към оста на парка.
Обществено обслужване. Тази зона също се състои от няколко по-малки зони. В едната от тях са разположени по-големи сгради, които като функция приличат на така популярните у нас напоследък МОЛ-ове. В сградите има различни по големина търговски обекти, заведения за хранене и забавления. Тази зона е затворена между високите офис сгради и центъра на познанието и е успоредна на ул."Асен Йорданов". Сградите действат силуетно като плавен преход между високите административни сгради и центъра на познанието. Така силуетите от всички посоки получават плавен градиент от високо към ниско.
В другата зона за обществено обслужване е разположена художествена галерия и покрита търговска улица. Галерията се намира точно на ъгъла на една от главните вътрешни автомобилни артерии. Първото нещо, което възприема човек, движейки се по улицата срещу нея, е вертикален остър ръб, който постепенно с приближаването, разкрива останалата част от сградата.
Покритата търговска улица се състои на пръв поглед от две ниски и издължени по протежението на парка обема. Но в действителност това са много малки магазинчета, кафенета и ресторантчета, които са обединени от обща вътрешна улица, покрита със стъклен покрив, за да може едновременно да предпазва хората от атмосферните влияния и да се избегне, доколкото е е възможно, чувството за затворено пространство. На места се появяват и подходи към парка и жилищната зона. Идеята на тази търговска улица е да направим реплика на едновремешните чаршии, които са били неделима част от ежедневието на българите в миналото.
Градски парк. Той е основният композиционен елемент в нашия комплекс. Заема централно място и е ситуиран в направление север – юг. Паркът е затворен между останалите зони и действа като обединяващ елемент между тях.
Самият парк е развит около друга вътрешна композиционна ос – воден канал, който го разделя на две равностойни части. Водната ос започва като елемент на ЦДА, преминава през парка като разцепваща линия и завършва на входа на центъра на познанието. Водата символизира постоянната промяна.
Алейната мрежа в парка е изцяло линеарна. Алеите свързват главните елементи в комплекса и изграждането им е базирано на изследване на ходовите линии през парка. На пресечните точки на някои от алеите са поставени пирамидални монументи, на които ще има сцени от българската история. Около водния канал има две тангиращи алеи.
Останалите алеи пресичат парка и минават над водната площ като малки мостчета, от които се открива гледка под права линия към министерствата и към центъра на познанието. Към парка има и голяма пешеходна алея, която минава от външната страна на търговската улица. На нея ще има кафенета и ресторанти, от които ще се открива гледка към парка и високите сгради на city-то. Така хората хем ще си почиват далеч от шума на офис зоната, хем ще могат да възприемат изцяло силуета на високите и внушителни сгради.
Спортни площи. Зоната е разположена в най-източния ъгъл на терена. Тя разделя жилищната зона на няколко по-малки зони. В спортната зона сме разположили многофункционална спортна зала. Формата на сградата дава един цялостен и завършен вид на комплекса.