Луксозните жилища – търсенето изпреварва предлагането
Отчитат лек ръст при сделките с имоти в средните нива на луксозния сегмент

Арх. Пламен Мирянов, изп. директор и собственик на "Артекс Инженеринг"
Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates
Арх. Атанас Панов, съосновател на LP Group
Татяна Емилова, мениджър жилищни имоти в Colliers International
Венета Кръстева, управляващ партньор, "Градът Медиа Груп"
Купувачите на жилищни имоти трябва да бъдат добре информирани и да търсят най-качествените жилища на пазара, които финансовите възможности им позволяват. Около това мнение се обединиха участниците в панела "Пазарът на луксозни жилища" наконференцията за недвижими имоти BalREc.
Не трябва да се правят компромиси с качеството на строителството независимо от сегмента, в които сградата попада. Дори инвестицията да е нискобюджетна, тя трябва да бъде реализирана възможно най-качествено, категорични бяха експертите.
Качественото изпълнение е абсолютно задължително и при луксозното жилищно строителство. Тук целта е да се постигнат не само жизнен комфорт, но и много други детайли като енергийна ефективност, локация, достъпност на средата, сигурност, добра поддръжка на сградата по време на експлоатацията, обясни Татяна Емилова, мениджър жилищни имоти в Colliers International.
В момента в България има недостиг на луксозни жилищни имоти, алармираха участници в панела. В последните две години търсенето на такъв тип имоти изпреварва предлагането. По-богат е изборът на жилищата в средните ценови нива на луксозния сегмент. За това говори и ръстът на този тип сделки, който е около 2 процента, обясни Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates.
По думите й над 80% от сделките в луксозния сегмент се сключват за имоти, които се намират в София и околностите й. Купувачите са предимно мениджъри с добри и сигурни доходи, търсещи качествен и уютен дом за семействата си. Най-продавани са апартаментите между 150 и 250 хил. евро, както и къщите на цени от около 400 хил. евро.
По-сериозни трудности среща пазарът на луксозните жилища, които попадат във високия ценови диапазон, обясниха експертите. Тук липсват новопостроени луксозни сгради, а старите са ограничен брой. За пръв път тази година брокерите отчитат спад на сделките с жилищни имоти на стойност над 800 000 евро.
Луксозният имотен пазар в България все още се развива с бавни темпове. Той представлява малък сегмент от общия пазар, тъй като само 1% от хората могат да си го позволят. В него се сключват не повече от 4-5% от общия брой на сделките с недвижими имоти, обобщиха участниците в панела.
Арх. Атанас Панов: Трябва да възпитаваме пазара с качествен продукт
Порочно е да правим продукт, който е адресиран към възможностите на пазара. Ние трябва да създаваме продукт, който е възможно най-съвършен. Ако работим под диктовката на пазара, ще произвеждаме огромно количество некачествена стока. Опитът да влезем в джоба на клиента, тоест продуктът, който правим, да бъде според възможностите на купувачите, често означава некачествено изпълнение на проектите.
Необходимо е да разграничим две тенденции. Едната, при която предприемачите се опитват да оцелеят и да спечелят повече средства, и другата, в която инвеститорите се стремят да създадат качествен продукт.
Пазарът трябва да бъде възпитан, да му бъдат зададени критериите, което може да стане само със създаването на качествен продукт. Клиентите трябва да купуват максималното качество, което финансовото им състояние позволява.
Архитектите и строителите трябва да гарантират това качество, защото в противен случай оставяме зловещо наследство в градската среда. Функциите на архитекта в обществото са изключително принизени и ударът по качеството на строителството започва именно оттук.
Арх. Пламен Мирянов: Купувайте ново строителство
Бих искал да отправя едно послание към клиентите. То е: купувайте сега, купувайте ново строителство. Най-печеливш е този купувач, който придобива жилище, построено през последните години. То е изградено по новите еврокодове, използвани са най-модерни материали и технологии. Само по този начин клиентите ще вложат добре парите си, а банките ще бъдат сигурни във финансираните проекти.
Няма нищо общо между блоковете, които са строени преди 30-40 години, и тези, които излизат в момента на пазара. Една панелна сграда, изградена преди десетилетия, не може да се сравнява със сегашните модерни жилищни здания. В момента преобладаващата част от жилищните сгради в страната са стари, а новопостроените представляват малка част от жилищния фонд. Това трябва да се промени.
Татяна Емилова, мениджър жилищни имоти в Colliers International:
На пазара липсват имоти във високия сегмент на лукса
През последните две години търсенето на луксозни жилищни имоти изпреварва предлагането, което вече е почти изчерпано. Купувачите в този сегмент търсят и имат нужда от качествен имот. Те имат по-голям избор в средния ценови сегмент на луксозното строителство, но не и във високия.
Качеството е постигане на изискванията на купувача, не на проектанта. Някои клиенти имат по-ниски изисквания, а други много високи. Например корпоративните клиенти, които купуват луксозно строителство, търсят среда, която им дава спокойствие, простор, жизнен уют. Сигурността и грижата за поддръжката на имота също са изключително важни за тях. Те държат имотът да може да запази стойността си във времето.
Едно от основните изисквания на този тип купувачи е локацията, която обикновено се търси извън централната градска част, извън шума, мръсния въздух и стреса. Инфраструктурата също е изключително важна и трябва да осигурява бърз достъп до основни пътни артерии. Корпоративните клиенти държат на комфорта на обитаване, социалната среда, чистотата на въздуха, зеленината, простора и светлината в жилището.
Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates:
Очакваме раздвижване на пазара догодина
В повечето световни столици в момента се наблюдава драстично увеличаване на броя на сделките с луксозни имоти. Богатите хора инвестират около 20 процента от личните си спестявания в недвижими имоти, като основната им цел е да ги отдават под наем. Тези предприемачи се насочват предимно към градовете, където знаят, че ще имат сигурност на инвестицията си. Най-популярна дестинация в това отношение е Лондон.
Не така оптимистично обаче е състоянието на пазара на луксозни имоти в България. В момента този сегмент е замръзнал, но прогнозите са, че догодина ще се раздвижи. Лек ръст от 2% има само при сделките с имоти, които попадат в средните нива във луксозния сегмент.
През 2014 г. цените на луксозното строителство в София се движат около 1000 – 3500 евро на квадратен метър. Такива стойности държат главно имоти, които се намират в златния център на столицата, като например районите на Докторската градина и на жълтите павета. Сградите в тези локации разполагат с изключително местоположение, но имат проблеми с поддръжката и санирането. Затова са необходими повече инвестиции в жилищния фонд.
През миналата година най-скъпият имот, който е продаден в София, е бил на стойност 1,5 млн. долара, а рекордът тази година държи имот, струващ 1,7 млн. долара.