Липсват луксозни жилища от по-високия клас

Липсата на луксозни жилища от високия клас и най-вече къщи, и наличие на избор сред средния сегмент жилища, е тенденцията, около която се обединиха консултанти и инвеститори на пазара на жилища, по време на конференцията за инвестиционни проекти и пазар на недвижими имоти BalREc.
Няма място за високия клас клиенти, твърди Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates. Според нея липсва ново строителство в сегмента, а старото е твърде ограничено, и то най-вече в центъра на столицата. За средния и висок клас жилища, на цени от 150 до 250 хиляди евро и къщи от 400 хил. евро, все още има пазар. Липсват обаче възможности за избор на къщи от висок клас, на цени от 800 и повече хиляди евро, разполагащи с по-голямо дворно пространство.
Предимно мениджъри с добри доходи инвестират в по-високия клас имоти, показва проучване на Unique Estates.
Цената на тези имоти зависи от много фактори, но те варират от 1000 до 3 000 евро за кв. метър през 2014 година.
Скок на ипотечното кредитиране от 8 на 30% за луксозни жилища, разположени предимно в затворени комплекси, отбеляза Татяна Емилова, мениджър жилищни имоти, Colliers International.
Сблъскваме се с все по-високите изисквания на клиентите, отбеляза арх. Пламен Мирянов, управител на Артекс Инженеринг, която изпълнява обекти най-вече в този сегмент.
По-добре малко, но качествено строителство, категоричен бе и арх. Атанас Панов. Той наблегна върху важната роля на архитекта при изграждането на луксозни жилища, както и начините за създаване на висококачествени луксозни имоти.
Около 80% от ипотечните имоти са за монолитно строителство, каза Севдалина Василева, управител направление "Банкиране на дребно", Alpha Bank България. Според нея сделките за луксозни жилища се сключват по-лесно, защото клиентите знаят какъв заем и имот търсят. За разлика от тях, при покупка на стандартен тип жилища, клиентите първо търсят одобрение на кредит и едва след това търсят имот. Това не винаги води до намиране на търсеното жилище, уточни банкерът.
Два са факторите, които влияят на предлагането на ипотечно кредитиране – все по-голямата достъпност и прозрачност при финансиране на покупката на жилище.
Пада и цената и ефективният лихвен процент, като в момента той е 6,8%, допълни Севдалина Василева.
В дискусията за пазара на жилища и ипотечно кредитиране участие взеха и Ивета Андреева, мениджър продажби, PLH Invest, Румен Величков, регионален търговски директор България/Албания на Lindner Immobilien management, Андрей Филев, управляващ директор на Coreside Savills.
Модератор на панела бе Венета Кръстева управляващ партньор на Градът Медиа Груп, организатор на конференцията.