Стабилен растеж в Централна и Източна Европа и рецесия в Русия и Украйна

В Централна и Източна Европа в момента се наблюдава смесена картина. Прогнозите за БВП за 2014 г. остават стабилни с 3.1% за Полша, 2.6% за Чехия, 3% за Унгария и 2.7% за Словакия. Прогнозата на "Райфайзен рисърч" за общия ръст в региона не се е променила и остава около 3% за 2014 г. и 2015 г.
В Югоизточна Европа - разочароващо второ тримесечие за вътрешните инвестиции в Румъния принуди анализаторите значително да намалят своите прогнози за растеж за 2014 г. от 3.5% до 2% и да намалят своите прогнози за следващата година. Хърватия и Сърбия продължават да изпитват затруднения, Хърватия може отново да не се върне в растежа и през 2015 г. за седма поредна година. При няколкото ключови страни в Югоизточна Европа, в които динамиката на растежа е по-ниска, прогнозата за растеж на ЮИЕ се намалява до 1.2% за тази година и 2.2% за следващата година (от 2.0% за 2014 г. и 2.9% за 2015 г.). За повечето страни от Централна и Югоизточна Европа по-слабото от очакваното възстановяване в еврозоната има много по-голямо въздействие, отколкото влошаването на преките икономически връзки с Русия.
Перспективите за Русия и Украйна
са все още мрачни и затова отново са намалени прогнозите за БВП за 2015 г. Към настоящия момент се очаква отрицателен растеж от минус 0.3% за Русия за 2014 г. и само 0.5% растеж за 2015 г. Русия е изправена пред дълъг процес на адаптация във връзка с намаляващата тенденция при потреблението. Украйна трябва да се опита да реорганизира своята регионална и икономическа структура. За нея се очаква отрицателен растеж от минус 7.0% за 2014 г. и минус 2% за 2015 г.
Влияние върху пазарите на облигации и валутния пазар
Ултраекспанзивната монетарна политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) и забавянето на инфлацията задействаха допълнителни спекулации относно намаляването на лихвените проценти в страни като Полша и Румъния. През 2015 г. анализаторите на "Райфайзен Рисърч" очакват да има дълга фаза на оттласкване от най-ниските нива на основните лихвени проценти и лихвите на междубанковия пазар.
През летните месеци чешкият и полският местни дългови пазари се представиха по-добре от своите конкуренти в региона. В същото време Русия отчете най-големи загуби, следвана от Турция, Унгария и Румъния. След рязката разпродажба през третото тримесечие се очаква движение за възстановяване към края на годината и фаворизиране на краткосрочните облигации в Турция, Румъния и Русия. Подкрепени от солидни фундаменти, анализаторите предпочитат само по-дългосрочни полски и румънски ДЦК.
Анализаторите очакват значително поскъпване на щатския долар спрямо еврото. Такава среда на изразена слабост на еврото обикновено не е благоприятна за централноевропейските валути с изключение на руската рубла, която се очаква да се възстанови през четвъртото тримесечие след скорошното рязко спадане.
Поради влошените водещи индикатори и
продължаващия конфликт между Русия и Украйна
се наложи значително да бъде намалена прогнозата от юни за общия икономически растеж от 1.2% на 0.8% за 2014 г. и от 2.0% на 1.6% за 2015 г. За САЩ през следващите две години очакванията за ръст над средния изглеждат повече или по-малко реалистични. Поради това и развитието на темповете на инфлация е съвсем различно. Докато за САЩ се очаква инфлацията да се увеличи от настоящите около 2% до към 2.5%, темпът на увеличение на цените в Еврозоната ще бъде под 1% за по-голямата част от следващата година.
Най-важните дестинации за износ на еврозоната, особено САЩ, показват подобрения в динамиката на растежа. Текущият спад на износа за Русия поради икономическите санкции е управляем. Очакванията са Федералният резерв да не увеличи основните лихвени проценти преди средата на 2015 г., което вече е отразено в цените на облигациите.
Въпреки че в началото на годината се очакваше по-силен растеж за еврозоната, Европейската централна банка успя с изявленията си, а и по-късно с решенията си за по-облекчени мерки да даде важни импулси. Очакваме ЕЦБ да продължи да подкрепя ликвидността, което е в полза на фондовите пазари.
EUR/USD: доларът продължава да бъдем в подем
Разликата в доходността между германските и американските 2-годишни държавни облигации - отражение на различните перспективи на основните лихвени проценти - продължава да бъде основен определящ фактор за развитието на курса EUR/USD. От средата на годината разликата в доходността е в полза на щатския долар.
Ситуацията е различна при акциите
Мега първичното публично предлагане на китайския онлайн търговец "Алибаба" може да се разглежда като предупредителен сигнал. В световен мащаб може да се очаква силна година, въпреки че настоящите нива са все още далеч от предишни рекордни години. Глобалният обем сливания и придобивания забележимо е нараснал в резултат на благоприятни условия за финансиране и данъчни вратички, но също така значително под обемите на силните години.
Акциите остават по-атрактивната форма за инвестиции
Портфейлът на "Райфайзенбанк интернешънъл" за четвъртото тримесечие на 2014 г. остава непроменен - 53% в сегмент акции, 42% в облигации и 5% в недвижими имоти. Причините за по-големия дял на акциите са все още умерените цени на капиталовите пазари, по-нататъшната благоприятна парична политика в еврозоната и очакваното продължаващо подобряване на икономиката в САЩ и Европа. В сегмента акции фокусът продължава да бъде върху Европа и САЩ, но също Япония и избрани развиващи се пазари. В сегмента на облигациите е намален делът на европейските държавни облигации в полза на американските, които заедно представляват повече от половината от портфейла. В допълнение портфейлът включва микс от държавни облигации от Централна и Източна Европа, еврооблигации и корпоративни облигации в евро.