Централи извън центъра
"Сградата беше в южняшки стил, с висок бял купол и тесни кули в четирите му краища и с широко мраморно стълбище, водещо към портик с бели колони, но в нея все пак се долавяше известна скромност. Каменните изваяния с фризове на лозници и листа бяха добре изработени, но в същото време не претрупани. Никой нямаше да остави парите си в банка, която изглежда бедна, но и никой нямаше да го направи в банка, която харчи прекалено щедро за себе си."
Горният цитат е от прелюдията към фентъзи епоса на Робърт Джордан "Колелото на времето". Сградата, за която разказва този текст обаче, няма фризове на лозници и листа, нито пък бял купол и тесни кули. По-голямата част от фасадата й е стъкло, а вместо широко мраморно стълбище има две нива, обособени едно от друго чрез своеобразен мост.
Всъщност, ако трябва да сме честни, дори не е и сграда на банка – точно това обаче по всяка вероятност скоро ще се промени и скоро там ще бъде преместен т.нар. back office на Пощенска банка.
Става въпрос за "Хюндай център" на околовръстното шосе на столицата, чието официално наименование от няколко години е "София бизнес център".
Сградата на околовръстното беше построена от "Главболгарстрой", а инвеститор беше компанията "Индустриал комерс", която е официален дистрибутор на корейските автомобили Hyundai за България. В края на 2007 г. обаче фирмата продаде проекта на дружеството за недвижими имоти Landmark срещу 22 млн. евро, като запази правото си на собственост върху частта, предназначена за шоурум и център за сервизно обслужване.
В момента собственик на сградата е дружество на основателите на Landmark Хенри Гуин-Джоунс, Altima Partners и Тор Бьорголфсон чрез компанията си за имоти Samson Properties. Цялата сграда е с разгъната застроена площ почти 45 хил. кв.м, от които 13 хил. кв.м се падат на автомобилната база. Офис частта обаче е почти празна. Сред малкото наематели са няколко германски компании, като например веригата за обувки Deichmann и дрогерията DM.
Още по темата четете в новия брой на вестник "Капитал".