Инвестирането в бизнес имоти в чужбина се връща на мода
Инвеститорите в бизнес имоти са поглеждали много по-смело зад граница в първото полугодие, вследствие на което глобалният приток на капитали в сектора е нараснал с над 73% спрямо същия период на 2009 до 132 милиарда долара. За сравнение през 2009 те са били 76 млрд. долара.
След като са паднали до 31% дял от пазара през първата половина на 2009 г., международните инвестиции (тоест прибодивания на активи или портфейли от активи извън домашния пазар на инвеститора) са се върнали над кота 40% от общите (43% дял).
Анализаторите коментират този факт като знак за завръщането на глобализацията на ивестициите в недвижими имоти и търсенето на стойност. Също така това означава, че пазарът постепенно балансира тенденцията да се търси преди всичко сигурност и да се инвестира на познати места.
Артър де Хааст , директор на международния бизнес с инвеститори на Jones Lang LaSalle коментира: "Смесените икономически новини плюс по-дългият поцес на транзакциите заради проучванията на инвеститорите може да означава , че капиталовложенията може да не продължът да растат с тепмото от първата половина на 2010 г. Пълният им размер за цялата 2010 г. ще бъде 275-300 милиарда долара, значително по-напред от 2009 г. ( 209 млрд. долара), като трансграничните инвеститори продължават да бъдат много активни."
Регионални тенденции
Европа имаше най-голяма международна активност през първата половина на 2010 г. (над 54% от европейските транзакции били международни, 24% от тях били междурегионални, тоест в Азия, Америка или Австралия).
Ричард Блоксъм, който отговаря за капиталовите пазари в Европейско-близкозточния региосн, коментира, че 2010 е година връщане към предкризисни пропорции на международния ибзнес.
Горещи точки
Великобритания най-привлекателната европейска дестинация за парите на инвеститорите със 7 милиарда долара. В световен план Германия измества САЩ.