Абу Даби с интерес към финансиране на писта за Формула 1 в България
В рамките на четири месеца правителството прави втори опит да привлече арабски инвестиции за построяването на писта за Формула 1 край София.
След неясната съдба на одобрения в края на април проект за меморандум с Катар сега надеждите за изграждане на съоръжението се възлагат на съвместна компания между държавни фирми от България и Абу Даби.
Министърът на икономиката Трайчо Трайков и шейхът на Абу Даби Мохамед Абдул Жалил ал Блюки подписаха вчера меморандум за сътрудничество, в който е записано създаването на смесената компания, съобщиха от министерството на икономиката.
Ал Блюки е и президент на държавната компания ЕАBG (Emirates Associate Business Group).
България ще участва в съвместната компания с апорт на земя. Документът предвижда съвместно целогодишно управление на бъдещото съоръжение и организиране на събития в съответствие с календара на световния шампионат.
Вчера от министерството на икономиката не уточниха кои държавни терени ще бъдат апортирани в бъдещата компания и през кое държавно дружество ще стане това.
По-късно пред "Дневник" главният столичен архитект Петър Диков уточни, че става въпрос за земята на бившото военно летище Доброславци.
Теренът от 3200 дка вече беше определен от държавата като място за бъдещото трасе, като земята беше оценена на 180 млн. евро.
Шейх ал Блюки е обсъдил с премиера Бойко Борисов перспективите за участие на арабското емирство в инфраструктурни проекти у нас като пристанища, магистрали и други.
МИЕТ и Българската агенция за инвестиции ще предоставят информация за партньорство в различни сфери на икономиката, като инфраструктура, земеделие, високи технологии, недвижими имоти и др., информира пресцентърът на икономическото ведомство.
EABG e създадена през 2001 г. като холдинг, който менажира утвърдени през последните 20 години самостоятелни компании от различни сфери - комуникации, системна интеграция, снабдяване с нефт и газ, софтуер и хардуер, карго търговия, производство на хладилна и климатична техника, керамика, санитарно обзавеждане, кухненско оборудване, строителни материали, храни, кетъринг, недвижими имоти и други.
Стокообменът между България и ОАЕ през 2009 г. е на стойност 80.4 млн. долара, като салдото е положително за нашата страна. Стоковата структура на търговските ни контакти обаче е слабо диверсифицирана. Според предварителни данни на БНБ през 2009 г. емирствата са инвестирали у нас 1.4 млн. евро.