Кръговратът на пазара

Ако преди две години някой инвеститор ви беше казал, че иска да смени статута на парцел за строителство в земеделска земя, щяхте да го помислите за луд. По онова време всички правеха точно обратното - търсеха запуснати ниви в близост до градовете и големите курорти, за да ги вкарат в регулация и да ги застроят.
Кризата обаче преобърна пазара. Строителството не е много изгодно в момента. Купените преди години парцели пустеят, а вместо да носят възвращаемост на собствениците, те им носят допълнителни разходи под формата на дължими местни данъци и такси. Затова не е чудно, че вече се появяват кандидати за връщане на статута на земите - от такива за строителство в земеделски.
Причината е, че за разлика от парцелите земеделската земя не се облага, а и както се шегуват някои от предприемачите, започнали тази процедура, ако разорат и засеят парцелите, може и субсидия да получат.
Засега тенденцията се забелязва най-вече в районите около зимните и летни курорти, където и инвестиционната активност е най-слаба. От камарата на нотариусите коментираха, че тези случаи засега са единици, но според тях причината е, че малко от собственостите знаят за тази възможност, която дава Законът за опазване на земеделските земи. На подобно мнение и Любомир Митов от адвокатската кантора "Ризова и партньори", част от DLA Piper. Той обяснява, че част от собствениците се притесняват, че след като веднъж върнат статута на земята си, той ще е окончателен и затова не рискуват. Законът не ограничава инвеститорите да сменят статута на притежаваните от тях парцели, стига да бъдат спазвани всеки път съответните процедури.
Има и чисто човешко обяснение защо това явление още не е станало масово. Промяната на статута на земеделската земя в такава за строителство им е струвала немалко пари, които сега трудно могат да отпишат. Според изчисленията на брокери само административните разходи са в порядъка на от 2 до 5 евро за квадратен метър от терена, като конкретната сума зависи от категорията земя и къде се намира тя. Отделно самата процедура отнема поне девет месеца и чести срещи с различни чиновници от общинската администрация и министерството на земеделието.
В същото време обратно преобразуване в земеделска земя изисква плащане на символични такси.
Подробности четете в новия брой на вестник "Капитал".