Дистрибуцията на фармацевтични продукти и мода задвижва логистичния пазар
Търговията на дребно остава основна движеща сила в търсенето на логистични площи, като към хранителните и бързооборотните стоки се присъединяват облеклата и фармацевтичната дистрибуция, сочи последният анализ на консултантската компания за имоти Colliers International.
Новото строителство продължава да увеличава наличностите с бавен темп - 3% ръст спрямо предходното тримесечие, докато ненатоварените съществуващи капацитети на ползвателите на мултифункцонални индустриални сгради подхранват предлагането и увеличават натиска върху падащите наеми, показва анализът.
В първата половина на годината наемите за най-добрите имоти в столицата са били около 4.7 евро на кв.м месечно, под нивата около 5-5.5 евро на кв.м в 2009 и 2008 г. В трите други големи регонални пазара - Пловдив, Бургас и Варна, те са около 3.8 евро, потънали от около 5 евро на кв.м година по-рано.
За разлика от пазари като офисния тази ситуация е продукт по-скоро на изключително ниското търсене и от прекомерното инвестиране от страна на ползвателите на тези активи, които сега се опитват да натоварят собствените си капацитети, преди да започнат да наемат.
Заради спада в инвестициите и свързаната с тях търговия в последните две години бизнесът на доставчиците на транспортни услуги е паднал наполовина, докато нуждите от логистика в търговията на дребно нарастват заради консолидирането на сектора в ръцете на големите вериги. Те и техните дистрибутори обаче са труден клиент за мнозинството от предприемачите, защото конкуренцията ги кара да натискат надолу разходите си, докато заявките им за площи са големи и трудно можеше да бъдат посрещнати от наченките на новото строителство, пуснато на пазарен наем в годините на бума. Резултатът е, че мнозинството се насочи към изграждането на собствени бази.
Кризата обаче кара други да се насочат към изнасянето на тези дейности към външни подизпълнители, особено когато нуждите им не са регулярни и са силно зависими от икономическата активност, поради което фиксираните разходи са им натежали в кризата.
"Компаниите все повече се фокусират върху основния си бизнес, като изнасят различни логистични дейности към подизпълнители. Тази тенденция влияе положително върху логистичните оператори, които допълнително сегментират дейността си в различни услуги", коментира Антон Славчев, мениджър "Офисни и Логистични Площи" в Colliers International.