Продавачите на имоти стават по-неотстъпчиви

Изключително изгодни сделки бяха сключени през първите два месеца на 2010 година, сочат данните на "Адрес недвижими имоти".
Спадът в цените на жилищата стимулира все повече купувачите и те не се поколебаха да се възползват от примамливите за тях икономически условия.
Имотите, купени с цел инвестиция, се превърнаха в сравнително трайна тенденция. Пример за това е имот, закупен за сумата от 28 000 евро, който впоследствие се отдава за 150 евро на месец – около 6.5% годишен доход.
Сделки се сключват единствено на атрактивни цени, особено в привлекателните райони с добра инфраструктура, което се превърна в стимул и за още една тенденция. Много хора продадоха наследствените си имоти или пък жилища в недобро състояние, за да инвестират средствата в по-качествени, новопостроени апартаменти с добра локация. Тези купувачи бяха стимулирани и от алтернативните начини на финансиране.
Банките продължиха процеса на либерализиране при отпускането на кредити.
На пазара се появиха и пари от натрупани лихвоточки, което се превърна в допълнителен начин на финансиране.
Тези алтернативни начини за финансиране на имоти, заедно със засиленото през периода рекламиране на ипотечно кредитиране, дадоха на купувачите по-големи очаквания за финансовите им възможности.
Тези очаквания накараха продавачите да не бъдат толкова склонни на преговори по отношение на оферираната цена. Те станаха по-неотстъпчиви и поради склонността на купувачите да отделят повече средства от предвиденото за имот, който наистина отговаря на изискванията им.
"Неотстъпчивостта на продавачите се дължи до голяма степен и на засилените огледи и интерес от страна на потенциални купувачи, които активно гледат, но не са реални клиенти, тъй като нямат представа дали ще им бъде отпуснато финансиране", коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър в "Адрес".
Раздвижването на пазара през първите два месеца от годината се изрази и в тенденцията към увеличаване на броя на сделките за имоти без Акт 16, както и в известния ръст на средните ценови нива, на които се реализираха сделки в столицата.
Въпреки това, през периода станахме свидетели на сделка за жилище с площ от 80 кв.м. в района на Докторската градина на атрактивната цена от 100 000 евро.
Собствениците също потърсиха алтернативни варианти, за да се впишат в новите условия на пазара, сочат данните на "Адрес".
Голяма част от строителите търсеха директно купувачи, като предлагаха собствен лизингов план, както и различни, гъвкави схеми на плащане. В групата на продавачите се появи и сегмент на хора, които, засегнати от безработицата, продават имотите си и заминават главно зад океана.
Офисите и магазините пък бяха обект на продължаваща релокация – техните собственици и наематели също използваха момента, за да потърсят по-примамливи предложения. Позитивен знак за бъдещето на пазара е и повишеният интерес към наемане на площи за заведения във всички райони на столицата.
Активни на пазара бяха представителите на хранително-вкусовата промишленост. Причината се крие в това, че бързооборотните стоки са по-малко засегнати от икономическата криза и за много от работещите в сферата моментът бе изключително подходящ.
Други активни купувачи се оказаха и наемателите, които са решили да потърсят собствени жилища.
Все по-изгодни условия се отбелязват и на пазара на наеми през изминалия период. Наемодателите вече са склонни да сключват договори за по-кратък от едногодишния период. Особено характерна е тази тенденция за имотите в по-високия ценови сегмент.
Като резултат, около 11% от сключените сделки за отдаване са за тримесечен период. Много по-голям бе и общият брой сключени сделки за наем на фона на броя им през предходните месеци.
Пазарът на наеми също се характеризираше с по-високи ценови нива. Налице са данни за наемни нива от 500 до 700 евро.
Въпреки това обаче, голяма част от офертите бяха изключително атрактивни. Тристаен тухлен апартамент в Южните райони на София се отдаваше за 200 евро, а друг имот, първоначално офериран за 600 евро месечно, падна до 370 евро.