Wall Street Journal: Инвеститорите в европейски бизнес имоти може би още не искат да гръмнат шампанското

Инвеститорите в имоти остават изненадващо предпазливи в залозите си за следващата година, въпреки че капиталовите пазари показват видимо подобрение спрямо дъното, достигнато през 2009, пише Wall Street Journal.
Американският финансов ежедневник посочва, че цените на акциите на европейските публичмни компании за инвестиране в недвижима собственост са се извисили с 29% от началото на годината. "Но както всеки инвеститор знае, представянето в миналото не е гаранция за бъдещето", посочва изданието.
Много анализатори очакват следващата година да донесе постепенно подобрение, но също така предупреждават, че всеки един от устоите на икономиката ще бъде като пламъка на свещ, изложена на вятър, който може да бъде заличен от неочакван порив – буря от Дубай например.
"Очакваме бавно, постепенно възстановяване", казва директорът на европейските проучвания на консултантската компания за имоти CB Richard Ellis Ник Аксфорд. "Но ако получим нов голям банков шок или се случи нещо неочаквано на капиталовите пазари, това променя цялата ситуация", предупреждава той.
"Има изобилие от причини защо оценките на имотите трябва да продължат да се подобряват догодина, след като Великобритания видя първото нарастване в стойностите на недвижимата собственост от две години насам в третото тримесечие на 2009", пише още Wall Street Journal. Изданието отбелязва, че европейската икономика излиза от рецесията и ако централните банки не объркат с момента на спиране на политиките на монетарни стимули, сценарият за възстановяване би трябвало да остане непокътнат. "Все още има много пари, които преследват много малко недвижими активи – значителна опора за оценяването на имотите тази година, особено във Великобритания", пише вестникът.
И все пак икономиката на недвижимите имоти трудно може да бъде наречена здрава, при положение че безработицата в Европа приближава 10% и ще бъде тежест за търсенето на площи. Наемането на офиси е паднало с 30% в Европа тази година според CBRE. Според Дейвид Хъчингс, директор на европейските проучвания на консултантите Cushman & Wakefield, наемите в Европа имат да извървят надолу по склона още 5 до 10%.
Мрачната перспектива прави инвеститорите всичко друго, но не и уверени. "Икономиката е крехка и е ясно, че има риск да мине известно време, докато търсенето от наематели се върне към нормалното", казва Леонард Гайгър, вицепрезидент и портфолио мениджър в Cohen & Steers, лондонска инвестиционна фирма.
Инвестиционната активност също е потънала до непознати дълбини тази година. Според CBRE обемът на покупките на бизнес имоти в Европа може да се закръгли на около 60 милиарда евро до края на годината, едва половината от сделките, приключени 2008 и малка част от тези, отчетени при пика на пазара през 2007.
Главните купувачи са германските фондове от отворен тип, държавни спестовни фондове и институционални инвеститори. Общото между тези инвеститори е, че сключват сделки с малко или с никакъв дълг. Дълговото финансиране остава труднодостъпно. "Все още има много интерес от тези международни купувачи", казва Аксфорд от CBRE.
Освен непредвидимите икономически шокове най-големият риск, който инвеститорите и анализаторите виждат в идващите месеци, е потенциалното прегряване на цените на бизнес имотите, дори на ниските нива, които сега се виждат на пазара. Все още предлагането е малко и конкуренцията между инвеститорите движи цените нагоре, вероятно по-високо, отколкото е оправдано от здравината на икономическите основи.
"Имаме инвестиционен пазар, който се оттласква от дъното и наемен пазар, който все още се мъчи", казва Пол Гест, директор на европейските проучвания на Jones Lang LaSalle. "В най-добрия случай, казва той, това ще бъде една раздрусваща година."