Стойностите на бизнес имотите в Европа се стабилизират

Цените на бизнес имотите в Европа са започнали да се стабилизират, но в България са продължили да падат заради намаленията в наемите, показват данни на глобалната консултантска компания CB Richard Ellis.
В Европа се виждат нови признаци на стабилизиране на доходността от първокласни активи – сгради, които са на добри местоположения и са отдадеди под наем с дългосрочни договори.
Доходността е процентът на възвръщаемост, който инвеститорът получава всяка година, спрямо размера на вложените средства. Намаляването й означава, че инвеститорите възприемат рисковете като ниски и са склонни да плащат по-високи цени, когато купуват недвижима собственост. Когато тя се увеличава, натиска цените надолу.
В повечето местоположения в Европа, включително България, доходността е останала стабилна в третото тримесечие, а на някои места са отбелязани повишения. Средно за развитите икономики в Европейския съюз (15-те страни членки преди последното разширение) доходността от най-добрите офис сгради е паднала с 9 базисни пункта (0.09 процентни пункта) до 6.13%. В България е останала непроменена на 10%.
Според CBRE стабилизацията отразява по-силното доверие на инвеститорите към първокласните активи в значителна част от пазара.
Това все още не означава, че стойностите са започнали да се възстановяват, защото падащите наеми и високи нива на незаетост в сградите, докато бизнесът намалява дейностите си и съкращава персонал, изяждат част от ефекта от нарасналата доходност. Но инвеститорите в момента включват в оценките си очакванията за възстановяване на икономиките.
В България стойностите на първокласните офис имоти са изгубили около 38% от пика си, след като наемите са паднали с повече от 12% до 16 евро на кв.м на месец според CBRE, а доходността е скочила с 300 базисни пункта до 10%.
Дори тези числа са предполагаеми, доколкото доскоро нямаше сделки, които да ги подкрепят. Новите качествени сгради, които излизат на пазара следващата година, се предлагат за 14-15 евро на кв.м при нива от около 16-18 евро на кв.м преди година и половина, но докато не бъдат напълнени, не може да се прецени дали тези наеми са устойчиви. Вчера стана ясно, че фондът Bluehouse придобива офис и търговската сграда "Авто юнион център" до столичната аерогара в първата сделка от повече от година насам, но точните параметри на транзакцията не станаха известни. |
"Приспособяването в цикъла на капиталовия пазар продължава да изпреварва това в наемния пазар, където търсенето остава общо потиснато", коментират от CBRE. Все пак и при наемите се виждат първи признаци на стабилизиране, след като спадът на индекса за офисите за групата ЕС-15 от 1.2% е бил най-ниският от година насам.
"Все още има известни вариации в степента, в която индивидуалните пазари са се преоценили, но като цяло доходността за първокласни активи показва все по-ясни признаци на уравновесяване. Всъщност в някои много ликвидни пазари, които изпитаха значителна преоценка, нивото на доходност в момента се движи надолу", заяви Ник Аксфорд, директор на проучванията за региона на Европа, Близкия Изток и Африка във фирмата.
"Въпреки че в Централна и Източна Европа не смятаме, че доходността ще се стабилизира както в Париж или в Лондон, скоростта на повишението се е забавила", каза Тим О`Съливан, директор "Капиталови пазари" в CBRE в Будапеща. Той добави: "Корекцията се случи на повечето пазари. В Унгария очакваме доходността да започне да се стабилизира след значителната корекция от четвъртото тримесечие на 2008 насам... Стойностите остават под заплаха в резултат от натиска върху нивата на наемите", каза още О`Съливан.