Офис пазарите страдат от икономическата криза

Свободните офиси в Централна и Източна Европа са се увеличили до рекордно ниво, докато секторът страда от въздействието на кризата върху икономиките на континента.
Наемите за първокласни офиси в Европа са потънали с 15.4% средно във второто тримесечие спрямо година по-рано, докато цялостното ниво на незаетост се е покачило с 80 базисни пункта (0.8 процентни пункта) до 9.3%, показа доклад на международен консултант, цитиран от "Ройтерс".
Най-резки спадове са отчетени в Лондон и в Москва, където разходът за наем на луксозен офис е паднал съответно с 32 и с 30% на годишна база. Следва ги Дъблин със спад от 18%, показват данни на консултантската фирма Jones Lang LaSalle.
В сравнение с първите три месеца на годината между април и юни средният наем за първокласен офис е паднал с 4.6%.
"Въпреки ранните признаци за подобряване на увереността в икономиката и бизнеса, значителна част от наемателите в Европа все още намаляват броя на служителите си и търсят начини да избегнат разходите от преместването", каза Крис Стейвли, ръководител на международния отдел на JLL.
Централна и Източна Европа не е останала незасегната. Средното ниво на незаетост се е вдигнало значително до 14.6% и е било най-високото от 1999 г. насам, докато средната незаетост в Западна Европа е била 8.8%.
Падането на заетостта и на наемите уврежда и цените на имотите, тъй като те са директно обвързани с приходите, които генерират. Спадът на цените охлажда и желанието на банките да кредитират придибивания на съществуващи или стартирането на нови проекти и потиска строителната активност.
При положение че се очаква завършването на още 4 млн. кв.м офиси в региона тази година при отслабващо търсене JLL смята, че нивото на незаетост в Европа може да надхвърли 10% до края на годината.