Вятърната енергетика е най-бързо развиващият се сектор на икономиката

Вятърната енергетика е най-бързо развиващата се сфера на икономиката в световен мащаб със средни темпове на развитие около 22%.
Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров в Каварна, на откриването на кръгла маса на тема "Развитието на ветроенергийните паркове в България - заедно с опазването на природата".
Кръглата маса е посветена на необходимостта от дългосрочно развитие на вятърната електроенергия в България в съответствие с изпълнението на поставената от ЕС цел до 2020 г. 16 % от енергията да се осигурява от възобновими източници.
В България сега има 72 вятърни централи със 113 мегавата инсталирана мощност, добави министърът. По думите му през 2008 година те са били около 53 мегавата и представляват 45 на сто от производството на вятърна електроенергия.
Особено интензивно е желанието на инвеститорите да изграждат вятърни генератори, като заявките в момента са за около 5200 мегавата. Прогнозата е, че към 2015 година в североизточна България ще работят 600 ветрогенератори и ще произвеждат към 1500 мегавата електроенергия.
Министър Димитров очерта и някои от проблемите, свързани с производството на електроенергия от силата на вятъра - необходимост от дублиращи мощности, които да заместят в определени моменти вятърните перки при безветрие.
В това отношение в тази част на страната съществува добра алтернатива, свързана с минаващия през Североизточна България газопровод. В региона, посочи Петър Димитров, могат да се изградят двадесетина малки газови централи с мощност от 20 до 50 мегавата, които за няколко часа биха могли да достигнат нивото на спрелите поради безветрие вятърни централи.