От MIPIM: Инвеститори с дебели портфейли се готвят да пожънат печалби в бизнеса с имоти

Масовият спад на световните пазари на имоти ще осигури добра "реколта" под формата на период с големи печалби за фондовете, които имат пари в брой и ги вложат в следващите две години, заяви висш мениджър на поделение за управление на инвестиции на банката "Морган Стенли".
"Според нас втората половина на 2009 и 2010 г. наистина ще бъдат години на изключителна реколта, когато хората ще започнат... да купуват на отслабените пазари по света", каза Пол Воспър, главен оперативен директор на Morgan Stanley Alternative Investment Partners. Това съобщи информационната агенция "Ройтерс" от панаира за имоти MIPIM, който приключва днес във френския град Кан.
"Безпрецедентните" намаления на цените създават изключителни възможности, тъй като кредитната криза принуждава собствениците с големи дългове да намаляват задълженията си чрез продажби на активи, каза Воспър в интервю за агенцията.
"... Ако след пет или шест години започнеш да продаваш тези активи, може би през 2010, 2013 или 2014 г., ще продаваш в растящ пазар", добави той.
Morgan Stanley е един от най-големите мениджъри на инвестиции в имоти с активи на стойност над 100 милиарда долара под свой контрол – както директно притежавана недвижима собственост, така и акции на компании за имоти.
Банката създава отдела си Alternative Investment Partners през 2000 г., за да управлява портфейлите на хедж фондове, частни инвестиции и дялове във фондове за имоти на институции и частни лица.
Изявлението на Воспър потвърждава зараждането на нова тенденция, в която инвеститори ще идентифицират компании с проблеми с изплащането на задълженията си и ще се мъчат да купят активите им при по-ниски цени.
Тя няма да подмине и развиващите се източноевропейски пазари, които бяха ударени от кризата в последните месеци. Бивши инвестиционни банкери, създали "хищнически" фонд за изкупувания на проблемни активи в Югоизточна Европа, го предложиха на инвеститори по време на MIPIM. Той е спонсориран от Balkimo, строително-инвестиционна фирма, активна в региона в последните пет години и създадена от Марин ле Кор, бивш вицепрезидент на отдела за капиталови пазари на Merril Lynch в Женева.
Саймън Пигот, финансов директор на фонда, заяви: "Изненадващото негативно развитие на местния пазар на имоти отваря вратата към уникални възможности."
Но междувременно големите играчи ще гледат все повече на запад. Великобритания е страната, която изпита най-големия спад до момента, и се очаква продължаващото намаление на цените в комбинация със слабия паунд да я направи още по-привлекателна. Развититие пазари в Западна Европа ще предложат и други възможности.
"Като цяло смятаме, че развитите пазари изглеждат много привлекателни сега, защото са дълбоки и ликвидни пазари с множество стратегии за изход", коментира Воспър. Според него Лондон и Ню Йорк са на първо място, докато развиващите се икономики губят привлекателност.
"Например пазарите на имоти в Централна и Източна Европа са по-малки и по-слабо ликвидни, като същевременно се появяват значителни макроикономически рискове", отбелязва финансовият експерт пред "Ройтерс".
Според него Бразилия и Близкия Изток остават атрактивни за инвеститорите.