Рабиа Шихаб: Търговските центрове в България да наваксат с модерен дизайн и преживяване

Рабиа Шихаб, изп. директор и главен финансов директор, Hystead
Как бихте определили 2018 г. от гледна точка на условията на пазара на недвижими имоти? Какви са очакванията ви за 2019 г.?
- Сравнително отскоро съм в България, но от тези няколко месеца мога да кажа, че пазарът на недвижими имоти, особено секторът с търговията на дребно, се нуждае от съживяване. Въпреки че почти всички международни марки са добре представени, търговските центрове трябва да наваксат с по-модерен дизайн и по-добро преживяване по време на пазаруване.
В София бъдещето ще покаже по-скоро преустройство на съществуващите търговски центрове, отколкото разработване на нови. В The Mall планираме да увеличим търговската площ с 12 000 кв.м обща отдаваема площ и да преустроим цялото долно ниво, кинозоната и зоната съсзаведения за хранене.
Какви инвестиционни продукти предлагат пазарите на Югоизточна Европа - опортюнистични, ориентирани към печалбата?
- Не можем да говорим за Югоизточна Европа като самостоятелен пазар, без да се съобразяваме с това, което се случва в световен мащаб. По време кризата от 2008 г. регионът беше силно повлиян и станахме свидетели на свиването на чуждестранните инвестиции и замразяването на активността при недвижимите имоти. Въпреки това този пазар винаги е бил привлекателен в резултат на много привлекателна доходност и възвръщаемост, което е свързано с риск. Колкото е по-голяма политическата стабилност с правилните фискални мерки, толкова повече регионът може да бъде подходящо място за чуждестранни инвестиции. По отношение на пазара на недвижими имоти, особено при търговските площи - той е опортюнистично и доходоносно ориентиран.
Какъв е потенциалът на българския пазар в сравнение с останалите страни, където присъствате?
- България е много зрял пазар по отношение на правенето на бизнес, има качествен и квалифициран човешки ресурс, благоприятен данъчен режим и това, че е част от ЕС, дава предимство пред балканските държави, които все още са извън евросъюза. Макар и сходна със съседните страни, където по-голямата част от икономиката е съсредоточена в столицата, мисля, че България има потенциал и с други градове и ще станем свидетели на разширяване натърговията на дребно по-скоро там, отколкото в София.
На големите пазари доходността намалява - има ли риск инвестиционните фондове да станат по-толерантни към риска в търсене на възвръщаемост?
- Няма съмнение, че възприемането на инвестиционния риск се промени през последните няколко години. След възстановяването от последната икономическа криза станахме свидетели на много агресивни инвестиции в недвижими имоти, които биха се считали за висок риск в замяна на висока доходност. В последно време в региона всички участници в сектора на недвижимите имоти - инвеститори, банки, собственици на имоти и други, вече познават добре пазара, наясно са с потенциала и свързания риск и са по-уверени в своите действия. Наред с други причини това може да доведе до намаляване на доходността, която ще може да се види в новите големи сделки с недвижими имоти, каквито обаче все още не сме видели, за да тестваме намаляването на доходността.