Предпазливите европейски инвеститори в недвижими имоти търсят микс от пазари с платежоспособни обитатели и нови класове активи
Четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ

ULI/ PwC’s Emerging Trends in Real Estate Europe 2019
Според доклада „Развиващи се тенденции в сектора на недвижимите имоти в Европа 2019 (Emerging Trends in Real Estate® Europe 2019) търсенето на сигурни дългосрочни приходи движи инвестициите в недвижими имоти в Европа, като по този начин секторът хеджира рисковете от потенциално покачване на лихвените нива и геополитическата несигурност.
Годишният доклад, публикуван съвместно от Urban Land Institute (ULI) и PwC, се базира на събраните мнения на над 800 професионалисти в сферата на недвижимите имоти в Европа, включително инвеститори, строители, финансови институции, които финансират този сектор, и консултанти.
Лисет ван Доорн, изпълнителен директор на ULI Europe, отбелязва: „Инвеститорите стават по-предпазливи, а предпочитанията за инвестиции и строителство се ръководят все повече от фундаменталните основи на пазара на недвижими имоти, като например перспективите за икономически растеж и здравето на местните пазари на потребители на имоти. Настроенията са по-негативни за градовете и страните, изправени пред по-високи (гео)политически рискове, което създава несигурност, която инвеститорите не харесват. Brexit е ясен пример в това отношение, където редица участници в проучването смятат, че Великобритания ще загуби част от конкурентното си предимство, което оказва влияние върху перспективите за инвестиции и строителство.
Тази предпазливост се отразява и в очакванията, свързани с наличността на капитал и дълг, като около 28% от анкетираните смятат, че размерът на наличните капиталови инвестиции за рефинансиране или нови инвестиции ще се увеличи в сравнение с 50% от анкетираните през миналата година. Обаче доверието през миналата година беше особено високо и има малко настоящи притеснения за ликвидността освен за предизвикателни сектори като търговията на дребно, както показва мнозинството (54%), които вярват, че наличността на средства за капиталови инвестиции ще бъде почти една и съща.
Една от основните пречки за инвестициите продължава да бъде наличието на подходящи активи, тъй като капиталът продължава да се влива в Европа, като се очаква силно увеличение на инвестициите от Азия. Това оказва натиск върху основния край на пазара, като 70% от участниците в проучването се съгласяват или силно се съгласяват, че основните активи са надценени.
Интересът към алтернативни класове активи продължава да нараства в условията на трудна среда на капиталовите пазари
Един от отговорите на тази по-трудна среда на капиталовите пазари е, че инвеститорите се обръщат към класове активи, които изпитват структурни попътни ветрове и е по-малко вероятно да бъдат засегнати от настоящия цикъл. Но докладът предполага, че това само част от цялата картина.
Гарет Люис, който оглавява отдела за изследване на пазара на недвижими имоти в "PwC Великобритания", заявява: „През последните пет години се наблюдава забележителна промяна от страна на инвеститорите към алтернативни или нишови сектори в недвижимите имоти. Отчасти това е ясно ориентирано от това къде сме в цикъла и търсенето на доходи. Но това е и отговор на иновациите, които нарушават по-традиционните сектори и редица дългосрочни тенденции като демографията и урбанизацията.“
Жилищните имоти се открояват в това отношение, като седем от първите десет сектора, които са предпочитани за инвестиции и строителство, включително някои форми на жилища, вариращи от съвместно живеене, студентски жилища, жилища за пенсионери до социални жилища и обичайни жилищни сгради.
Гарет Люис заключава, че инвеститорите "търсят по-голяма експозиция към сектори, които се подкрепят от силни, по-предсказуеми демографски и инфраструктурни двигатели като секторите, свързани с жилищата - и това изисква от тях да се съсредоточат повече върху оперативното управление на активите“.
Наред с жилищните имоти, логистичните и нишовите сектори, като центровете за данни и гъвкавите офиси, съставляват първите десет. Растежът на електронната търговия очевидно продължава да благоприятства развитието на логистичните имоти. Традиционните формати, като градските централни или крайградски офиси и форматите за търговия на дребно, продължават да губят позиции в дъното на класацията.