НКИЗ планира пет нови индустриални зони

В икономическа зона София - Божурище, приоритетен проект за НКИЗ, са договорени близо 1500 нови работни места, а инвестициите от създаването й досега са за над 456 млн. лева
През февруари 2019 г. се навършиха 10 години от създаването на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД (НКИЗ ЕАД), а проектите й в страната вече са 11. Търговското дружество, чийто едноличен собственик на капитала е Mинистерството на икономиката, се занимава с проектиране и развитие на индустриални, икономически и свободни зони. Компанията предоставя индустриални терени, като предлага комплексни услуги на инвеститорите.
Дружеството има шест опериращи зони. Това са Икономическа зона София – Божурище, Индустриален и логистичен парк - Бургас, Индустриална зона Видин, Свободна зона Русе, Индустриална зона Свиленград и Транзитна търговска зона – Варна. НКИЗ управлява и пет проекта в процес на развитие – в Карлово, Телиш (Плевен), Варна–запад, Кърджали и Стара Загора. Всички те са със стратегическо местоположение и се намират в райони с квалифицирана работна ръка.
„Национална компания индустриални зони“ се развива непрекъснато и активно разработва своите терени. Поради многобройните запитвания на потенциални инвеститори компанията работи по разширяването си, като подписва меморандуми с общините, за да отговори на търсенето, създавайки резерв от допълнителни имоти.
Поради големия инвеститорски интерес към Индустриален и логистичен парк - Бургас, територията му от 240 дка е на привършване и се работи по разширяването й с нови общински и държавни терени.
За целта бяха направени промени в закона за държавната собственост и се очаква до пролетта да бъде извършена процедурата по придобиване на земите от Индустриален и логистичен парк - Бургас. След разширението той ще разполага с терени от около 800 000 кв. метра.
В Бургас, където НКИЗ работи успешно с общината, вече са подписани предварителни и окончателни договори с над 35 инвеститори. Общият размер на договорените инвестиции е 75 млн. лева. Броят на гарантираните новооткрити работни места е 726. Най-големият инвеститор в зоната в Бургас е „Сигматек“, който ще вложи в изграждането на Научноизследователски и производствен комплекс за ремонт и рециклиране на части и компоненти за самолетни двигатели за 50 млн. лева. Гарантираните работни места са 164.
Наблюдава се засилен инвеститорски интерес и към Варна, където НКИЗ предлага около 400 дка терени. Само през 2018 г. за региона са получени над 30 запитвания, като интерес проявяват френски, турски, ирански, немски, китайски, ливански компании.
Тази година ще бъде особено важна за бъдещето развитие на Индустриална зона Телиш. В началото на януари беше подписан предварителен договор с австрийска фирма в машиностроителния сектор, която ще изгради цех за производство на машини, метални конструкции и съоръжения за селското и горското стопанство. С оглед на това ще се наложи да бъде ремонтирана и модернизирана част от съществуващата инфраструктура в зоната.
В Индустриална зона Видин са в напреднала фаза преговорите с трима сериозни инвеститори с проекти на обща стойност над 135 млн. лева.
Свободна зона Русе е атрактивна и развива дейност в подкрепа на бизнеса от 30 години. Затова за нея се получават много запитвания. Последното е от германска компания от автомобилната индустрия, която се интересува от позициониране в България.
Сериозен интерес има и към Индустриална зона Свиленград (доскоро със статут на свободна зона), като в момента НКИЗ работи по над пет запитвания от чуждестранни компании от Турция, Гърция, Китай и Скандинавието.
Приоритетен проект
Икономическа зона София – Божурище е приоритетен проект за НКИЗ. Там са договорени близо 1500 нови работни места, а инвестициите от създаването й досега са за над 456 млн. лева. Само през изминалата 2018 г. за Икономическа зона София – Божурище са подписани десет окончателни и два предварителни договора.
Последният предварителен договор за 2018 г. е на българска компания, която планира откриване на производствена база с лаборатории, произвеждащи бактерии за млечната промишленост. С нея е подписан предварителен договор. Инвестиционният проект е за 4.5 млн. лева и ще разкрие 28 нови работни места.
В края на декември беше подписан още един окончателен договор за инвестиция от 6 млн. лева и новоразкрити 30 работни места.
НКИЗ започва новата 2019 г. с още един сключен окончателен договор за Икономическа зона София - Божурище, отново с българска компания, наложил се на пазара производител на натурални хранителни добавки и функционални храни, който разширява производството си. Компанията ще инвестира над 3.3 млн. лева в изграждането на предприятие и ще открие 8 работни места за срока на инвестицията си и още 25 след това.
Инфраструктура в зоните
„Национална компания индустриални зони“ работи в изпълнение на политиката си да предлага на инвеститорите терени с предварително изградена инфраструктура, за да могат да стартират бързо проектите си. Във връзка с това е обявена обществена поръчка за проектиране и строителство на пътна и техническа инфраструктура за обекти на НКИЗ в зоните в Божурище, Карлово, Кърджали, Суворово и плевенското село Телиш. Целта е да бъде подписан четиригодишен рамков договор на стойност 70 млн. лв. за изграждане на цялостната инфраструктура на зоните с три потенциални изпълнителя, като така се гарантира бързо, навременно и адекватно изпълнение съобразно нуждите на инвеститорите.
Вече е готов новият вътрешен път в зоната в Божурище, който свързва Етап I с логистичния център на най-големия инвеститор – датската компания ЮСК, който реализира проекта си за 200 милиона лева и над 300 нови работни места в Етап II на зоната. Пътят е изграден с прилежащата инженерна инфраструктура за ток, вода, газ, оптика, канализация, както и с вход-изход за всеки обособен имот. Подписан е Акт 15 и предстои въвеждането му в експлоатация. Новият път минава край близо 20 имота, обособени за инвеститори, с обща площ близо 300 000 кв. метра. Девет от прилежащите терени вече са продадени и компаниите развиват инвестиционните си намерения, почти всички останали са или с предварителен договор, или в етап на напреднали преговори за покупка на имот.
За да бъде по-гъвкава и да отговори на засиленото търсене на готови помещения от страна на логистични компании, НКИЗ планира да изгради на територията на Икономическа зона София - Божурище складови площи.
Сред плановете на компанията за близката до София зона е и изграждането на бизнес сграда върху собствен терен. В момента се уточняват параметрите й.
НКИЗ е в напреднала фаза на преговори с ЧЕЗ и ЕСО за изграждане на подстанция за допълнително ел. захранване в Икономическа зона София – Божурище за осигуряване на допълнителни 50 мегавата енергийна мощност за инвеститорите с възможност за разширение.
Пътни връзки
Обезпечаването на Икономическа зона София – Божурище с удобни транспортни връзки е важно условие за развитието й. „Национална компания индустриални зони“ е внесла преди повече от година в Българската агенция за инвестиции проект за сертифициране на Икономическа зона София - Божурище като приоритетен инвестиционен проект, за да получи държавна подкрепа и изграждане на продължение на бул. „Царица Йоана“ до зоната.
НКИЗ е внесла при главния архитект на Столичната община идейните проекти за вариантите на пътна връзка от бул. „Царица Йоана“ към Икономическа зона София – Божурище. Към момента се очаква одобрението на МФ за финансирането за проекта.
Нови проекти
Последните два нови проекта, по които НКИЗ работи, са Индустриална зона „Загоре“ в Стара Загора и Индустриална зона Кърджали. Това са двете нови локации, където държавната компания стъпи през 2018 г.
Засиленият инвестиционен интерес към Стара Загора е причината за започването на нов проект на НКИЗ съвместно с община Стара Загора. Зоната се намира в кв. "Зора", близо до магазин "Метро", на пътя София - Бургас и на няколко километра от автомагистрала „Тракия“. Пет български фирми вече са проявили интерес към нея. НКИЗ придоби 50% дял от акциите на Индустриална зона „Загоре“ на 27.12.2018 г. Предстои изграждането на вътрешна инфраструктура в зоната. В момента се извършват предпроектни проучвания.
Друг нов проект в портфолиото на НКИЗ е този за развитие на индустриална зона в Кърджали. На 23 март 2018 г. компанията придоби терен, който е близо 100 дка. Предимството на област Кърджали е, че това е регионът с най-младото население в България. Тук интерес се наблюдава от турски, китайски и други инвеститори. Там вече са започнали предпроектни проучвания.
Пълният текст - в печатното издание на сп. ГРАДЪТ