Може ли европейският пазар на недвижими имоти да продължи да бъде движеща сила и през 2019 г.?
Годината беше положителна за пазарите на недвижими имоти в Европа, предвид силните инвестиции в отделните страни и сектори, съобщават от JLL

Въпреки несигурността, породена от излизането на Великобритания от Европейския съюз, Обединеното кралство продължава да привлича инвеститори, които остават уверени в пазара на недвижими имоти в страната. Очаква се Франция и Германия да продължат своето добро представяне и през 2019 г.
Великобритания има своя втори по големина деветмесечен инвестиционен обем, а в по-широк план, очакваме инвестициите на основните пазари в Европа, Близкия Изток и Африка (EMEA) да продължат, казва Мат Ричардс, директор на JLL за EMEA Capital Markets.
Глобалният капитал традиционно се насочва в по-малко активните пазари и сектори. Независимо дали става въпрос за студентски жилища в Италия или за частния жилищен сектор в Ирландия, инвеститорите се стремят да търсят надежден доход.
В цяла Европа инвестициите в здравеопазването са нараснали с 24% годишно от 2013 г. насам и могат да достигнат 20 милиарда евро до 2022 г. Здравеопазването е достатъчно ликвидно, за да стане самостоятелен сектор, твърди Ричардс. Традиционните имотни фондове и инфраструктурните фондове, които са ориентирани в жилища с инвестиционна цел, набират все повече капитали.
Това, което също се променя, е апетитът към риск сред инвеститорите - опортюнистичните и стратегиите за създаване на добавена стойност се реализират на по-малки пазари на EMEA", добави Ричардс.
За инвеститорите става все по-важна способността да се адаптират към създаващите се условия.