Лилия Кръстева: Шенген ще позволи на компаниите да инвестират повече в по-качествени складови площи

Лилия Кръстева, управител на Ceres Management Services ("Ар Си Мениджмънт") - компанията, управляваща Sofia Airport Center
Какви са очакванията за пазара през 2025 г.?
Тенденциите на пазара на логистични площи са подкрепени от различни пазарни фактори като нарастващите изисквания на международните компании за стандартизация на процесите и необходимостта от оптимизация на оперативни разходи.
В контекста на българския пазар тези тенденции се проявяват особено силно в районите около София, Пловдив и по черноморското крайбрежие, където инфраструктурата и достъпът до работна ръка са най-добри. Други фактори, които също движат пазара, са устойчивото развитие, зелените технологии и търсенето на енергийно ефективни складови площи.
Всичко това предполага потенциал за растеж в сектора, особено в развитието на модерни логистични паркове, които отговарят на ESG стандартите и променящите се нужди на бизнеса. Сред сегментите, които ще са на фокус, са електронната търговия и бързооборотните стоки - при тях има най-динамичен растеж. Фармацевтичната индустрия също - този сектор има най-строги изисквания към складовите площи като многозонов температурен контрол, специализирани системи за мониторинг и контрол на условията 24/7 и др. При леката промишленост се забелязват следните тенденции - повишени изисквания към енергийната ефективност и нужда от специализирани товаро-разтоварни съоръжения.
Как влизането на България в Шенген подпомага пазара на логистични площи?
Присъединяването на България към Шенген има директно влияние върху логистичния сектор. Съкращаването на времето за обработка на товари е ключов фактор. Намаляването на административната тежест също води до сериозни оперативни подобрения. Отпадането на множество митнически формалности ще позволи на логистичните оператори да работят с по-предвидими срокове за доставка. От финансова гледна точка членството в Шенген води до оптимизиране на транспортните разходи. Това ще позволи на компаниите да инвестират повече в по-качествени складови площи и модерно оборудване.
Промените са особено важни за сектори като електронна търговия, фармация и бързооборотни стоки. Компании от този бранш вече ще могат да обслужват международни клиенти с много по-кратки срокове на доставка.
Що се отнася до устойчив растеж, влизането на България в Шенген се очаква да бъде катализатор за цялостна модернизация на сектора и увеличение на инвестициите в автоматизация и технологии- това включва внедряване на автоматизирани системи за складиране и извличане, както и на роботизирани системи за подреждане и преместване на стоки.
Как по-добрият достъп до европейския пазар ще насърчи интереса на международни компании към локалния пазар с цел привличане на инвеститори и наематели на логистични площи?
По-добрият достъп до европейския пазар чрез членството в Шенген създава множество възможности за привличане на международни компании. България се превръща в още по-атрактивна локация поради всички фактори, които изброихме по-рано - оптимизираните транспортни връзки и намаленото транзитно време за стоки, редуцираните транспортни разходи, по-предвидимите срокове за доставка и опростените митнически процедури.