Инж. Пламен Панчев: 150 млн. евро инвестиции в "Тракия икономическа зона"
Интервю с инж. Пламен Панчев, председател на Клъстер „Тракия икономическа зона“ в Списание ГРАДЪТ

Инж. Панчев, кои нови инвеститори успяхте да привлечете в индустриалните зони на ТИЗ през 2018 г.?
- През 2018 г. отчетохме 150 млн. евро инвестиции в „Тракия икономическа зона“. През септември м.г. заработи първият в България завод за самолетни части на френската компания „Латекоер“ (Latécoère), водещ доставчик в самолетната индустрия. Тук в процес на реализация са общо 22 инвестиционни проекта, някои от тях нови, а други са поредното разширение. Това са на българските фирми „Биомашиностроене“, TVT, „Елко Мес“, „ЕНКО Пластикс“, „Интерлинк Груп“, „Стинг“, Euro mix, „Цима-99“, „Куков&Ко“, „Имоти онлайн“ и „Реал М“, немските компании Humanita, Kaufland, Willi Elbe Gelenkwellen, Mecalit, VEM, „Мото-Пфое“, италианската Zobele, шведската Volvo Group Trucks и английската William Hughes. Първа копка на високотехнологичен завод за задните светлини на „Мерцедес“ направи на 28 юни 2018 г. турската компания „одело Фарба Лайтинг Груп“ в ПТЗ „Куклен“, част от "Тракия икономическа зона". Тя ще инвестира до 2023 г. поетапно 40.6 милиона евро в три завода и парк за поддоставчици. Две от компаниите - „одело Фарба България“ и Интерлинк Груп", получиха сертификат „Инвеститор Клас А”.
Продължава и тенденцията за разширяване на експанзията на утвърдени производители в зоните Марица, Куклен и Раковски? Кои са по-мащабните инвестиции в разширяване на промишлени и логистични бази?
- Kaufland започна разширяването на логистичната си база в началото на 2018 г., предстои откриването й през пролетта на 2019 г. 29 000 кв.м са новите допълнителни площи, инвестицията е 67 млн. лв. „Биомашиностроене“ инвестира 4.5 милиона лева в производствени закрити халета и открити складове. С 1 до 10 милиона евро разширяват производствените си и логистични терени и придобиват ново оборудване "Интерлинк Груп", "Мекалит", "Уилям Хюз", "ЕНКО Пластикс", "Вили Елбе аутомотив България", TVT.
ТИЗ е модел за публично-частно партньорство. Как си партнирате с местните власти по изграждане на пътната и комуникационна инфраструктура, която е важна основа за привличане на инвеститори?
- Доброто взаимодействие с местната власт намали сроковете за съгласуване, за отчуждаване, въобще всичко, свързано с административното обслужване на проектите. Работим отлично и с експлоатационните дружества. И там съкратихме драстично сроковете благодарение на съвместното планирано изграждане и работата в перспектива. Благодарни сме на държавата и на областна администрация - Пловдив, за скоростното изграждане на път II-86 Пловдив - Асеновград, който улеснява придвижването до ПТЗ „Куклен“.
Как стои въпросът с намирането на квалифицирана работна ръка за новите заводи в ТИЗ?
- Клъстер "Тракия икономическа зона“, който ръководи и подпомага развитието на "Тракия икономическа зона", подписа през 2018 г. споразумение за сътрудничество с Българската агенция за инвестиции. Благодарение на създадената симбиоза се изгради не само благоприятен бизнес климат, работи се съвместно за привличането и задържането на инвеститори, но заедно се решават проблемите, свързани с професионалното образование и квалификацията на работната ръка.
Клъстер "Тракия икономическа зона“ спечели европейски проект „Таргетирано развитие и актуализация на клъстерни информационни активи Тракия“ по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 - 2020. По проекта се обособява професионален учебен център, таргетиран към фирмите в ТИЗ. В него ще се извършват обучение и квалификация на персонала в индустриалното производство и специални и развити умения в работата, обслужването и проектирането на мехатронни системи със средна и висока степен на автоматизация.
Клъстер "Тракия икономическа зона“ има идеята да „припознае“ и „специализира“ няколко училища на територията на област Пловдив, като първото е Професионалната гимназия по машиностроене в Пловдив. Идеята е съвместно с бизнеса на територията на учебно-производствения корпус да стартират реални производства, например на PVC и алуминиева дограма.
Какви са очакванията ви за 2019 г.?
- Надяваме се да е поне толкова добра откъм инвеститори и инвестиции като 2018 г. Преговаряме с компании от автомобилния сектор и високотехнологичните производства с голяма добавена стойност. През тази година предстои разширение на френската компания „Латекоер“ (Latécoère), която изгражда втората фаза от своя проект в зона „Марица“. В края на януари турско-германската компания SPINNER взе сертификат "Инвеститор Клас А” и стартира машиностроително предприятие в ПТЗ „Куклен“. Там ще реализира индустриален проект и ХМЦ АД.
Къде ще е по-силната динамика – при обектите за собствено ползване, за отдаване под наем или build-to-suit?
- В момента наблюдаваме баланс. Ако преди наемането беше в по-малка степен, сега интересът към него се засили. "Тракия икономическа зона" увеличи услугите, които предлага, и може да задоволи и най-капризните български и чужди инвеститори.
Инвеститорите получават цялостен пакет от услуги: продажба на имоти; продажба на готови помещения; проектиране; строителство; пълен инженеринг; управление на инвестиционни проекти; наем на готови помещения; наем на сграда, построена по поръчка на инвеститора; връзки с финансови институции; помощ при кандидатстване за европейско финансиране; помощ при набиране на персонал и др.