Инвестиционният пазар на жилища под наем в Централна и Източна Европа привлича инвеститорите
По-голямата част от инвестициите са в Чехия и Полша

Обемът на инвестиционни сделки с жилища в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) е ограничен и през последните 5 години възлиза средно на малко над 200 млн. евро годишно. Балансът между собствени жилища и отдаваните под наем е в полза на първите според последния доклад на Colliers в сътрудничество с Greenberg Traurig и Kinstellar. На първо място в сегмента на инвеститори с множество единици е Чехия, следвана от Полша.
Според Кевин Търпин, регионален директор "Проучвания", ЦИЕ, Colliers, в много страни се наблюдава фрагментиране на пазара и частни лица инвестират в жилищни имоти с цел лична инвестиция. Спестяванията в личните сметки не осигуряват възвръщаемост, разходите за ипотечни кредити са на исторически ниски нива. Много от тези жилища се отдават под наем, а стойността им се повишава, тъй като продажните цени на квадратен метър продължават да растат всяка година.
През 2019 г. най-високите нива на пренаселеност (броя стаи на човек и среден размер на домакинството) се наблюдават в Румъния (45,8 %), Латвия (42,2 %) и България (41,1 %), а най-ниски - в Кипър (2,2 %). Повечето домакинства в Централна Европа са по-пренаселени от средното за ЕС. Дългосрочната европейска тенденция показва постепенно намаляване на пренаселеността, а част от предлагането ще бъдат имотите под наем.
През последните 5 години в региона се наблюдава бързо покачване на продажните цени, което се дължи на дефицит в предлагането, лесната процедура и ниските лихвени проценти по заемите и желанието на хората да инвестират, за да спечелят повече пари от спестяванията си. Влияние оказват и недостигът и нарастващите разходи за подходящи парцели, продължителните процедури за разрешителни, нарастване на разходите за работна ръка и строителни материали. По данни на Евростат разходите за строителство на нови жилища в ЕС са се увеличили с 15% за периода 2010-2019 г. Сред държавите от Централна и Източна Европа най-голямо увеличение се наблюдава в Унгария (+47 %) и Румъния (+46 %). От съществуващите проекти на инвестиционния пазар Чехия води напред с около 57 000 жилища, следвана от Полша с около 4 500.
Инвестиционният пазар на жилища под наем като клас активи е сравнително ново явление в ЦИЕ и със сигурност се среща по-малко на изток. Отчасти това е исторически обусловено: притежанието на жилища винаги е била изключително високо в ЦИЕ и отразява манталитета, че човек трябва да притежава своя дом. Това вече не е задължително. Тъй като демографските показатели се променят и цените за строителство в пренаселени райони постоянно се повишават, а възможностите стават все по-малко, много хора са изтласкани от пазара за покупка на жилище и очакваме този клас активи да се наложи в ЦИЕ. Наблюдават се също така голям брой обявени за строеж проекти в инвестиционния пазар на жилища под наем, които са планирани да се строят през следващите няколко години. При проследяване на дейността в областта на многофамилните жилищни имоти става ясно, че всички пазари в ЦИЕ са в сравнително ранен етап на развитие и се движат с различна скорост.
Обемите на инвестиционните сделки с жилища в региона на ЦИЕ са доста ограничени и средно годишно възлизат на малко над 200 млн. евро през последните 5 години за разлика от целия обем на сделките от над 60 млрд. евро през 2019 г. и 2020 г. в ЕМЕА, което е свързано с липсата на стабилен продукт. Доходността в зависимост от държавата варира между 3,5 и 4,0 % за Чехия и 5,0-5,5% за Полша.