ЕИБ отпусна 359 млн. евро на България през 2019
359 млн. евро са отпуснати от Европейската инвестиционна банка през миналата година за подкрепа на български проекти. Предоставените от Групата на ЕИБ средства в България съставляват 0,59 % от БВП на страната през 2019 г. Като от тези 359 млн. евро са се възползвали 3 800 дружества. Това обяви вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Лиляна Павлова по време на конференция на тема: „Investment and Investment Finance in Bulgaria”, организирана съвместно от ЕИБ и Министерството на финансите.
„2019 г. бе успешна за групата на ЕИБ в България. С растящи темпове използвахме Инвестиционния план за Европа, за да финансираме иновативни проекти. Възнамеряваме да продължим работата за подобряване на социалната, икономическата, транспортната и екологичната инфраструктура и за по-нататъшното развитие на публичния и частния сектор в страната, както и за финансиране на инициативи в подкрепа на ангажиментите на България в областта на климата“ заяви Павлова.
От изнесения доклад стана ясно, че ЕИБ е отпуснала заем в размер от 65 млн. евро на дружеството КЦМ АД (българско предприятие за производството на олово и цинк, за тяхната програма за техническо преоборудване и модернизация). Целта на инвестицията е да ограничи екологичните последици от производството в КЦМ, с оглед спазване на по-строгите бъдещи разпоредби и осигуряване на по-добри условия на труд.
Банката отпусна заем от 18 млн. евро и на Software Group – световна технологична компания, която помага на доставчиците на финансови услуги да цифровизират дейността и успешно да осъществят цифровия преход.
110 млн. евро пък са отишли за изграждане на газова междусистемна връзка между България и Гърция.
„През изминалата година огромен процент от парите, отпуснати от европейската финансова институция, са били в подкрепа на проекти на малки и средни фирми. Следват ги инфраструктурните и екологични проекти“ обясни още Лиляна Павлова.
На въпрос на Градът БГ какво отражение върху икономиката би имала една глобална пандемия от коронавирус вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) съобщи още, че икономисти, в това число и от Банката, подготвят анализ по темата. "Тези анализи започват да се правят. Ще има отражение върху европейската икономика вероятно, защото спирането на доставките (от Китай), като първо отражение, се вижда по първоначални данни върху автомобилната индустрия, заради ограничаването на доставки на компоненти, които се произвеждат в тази източна част на света", каза Павлова. Тя допълни, че ще се прави изследване кои са другите сектори на европейската икономика, върху които това ще повлияе. За момента най-пострадали са компаниите от автомобилния сектор. "В същия момент, вярвам, че това би могло и би трябвало да се използва като възможност за икономиката на Европа, ако се пренасочат усилията и инвестициите в европейско производство на тези компоненти", допълни Лиляна Павлова.
По време на форума стана ясно още, че делът на инвестициите на българските фирми е много по-нисък в сравнение с този от другите европейски държави.