Даниела Бойчева: Клиентите ценят ESG стратегиите, които прилагаме, което рефлектира в тяхното дългосрочно партньорство и мотивация да растат с нас

Даниела Бойчева, директор бизнес развитие за България, CTP
- Г-жо Бойчева, промени ли се отношението към темата за устойчивата и здравословна среда на работа и обитаване?
- Пандемията зададе нов тон в управлението на компаниите и повиши осведомеността ни по отношение на грижата за хората с фокус върху общностите и техните нужди през създаване на устойчива здравословна среда на работното място и дългосрочни политики за развитие и задържане на таланта. В допълнение, ситуацията в Украйна и енергийната криза потвърждават, че усилията в посока опазване на околната среда - чрез възобновяема енергия и постигане на енергийна ефективност, придобиват все по-голямо значение в международен план.
- Как се променя отношението на наемателите и на наемодателите?
- За все повече международни инвеститори в сектор недвижими имоти темата ESG е на дневен ред от бизнес гледна точка - достъп до финансиране, оперативни ползи, стандарт, наложен от наемателите. Последните от своя страна търсят дълготраен живот и енергийна ефективност на проектите, които обитават, здравословна среда и разнообразие на услугите за служителите, прозрачност в процесите по управление на сградите.
- Като най-големия инвеститор в логистични площи в България каква е ролята на зелената сертификация?
- Зелената сертификация е много добър инструмент, задаващ рамка в процесите по проектиране, строителство и управление на имоти с поглед върху аспекти от околната среда и социалното развитие. Сертифицирането прави избора на предприемача по-съзнателен в посока качеството на сградите и услугите, които създава, да бъдат устойчиви във времето и в полза на обществото.
- Каква е ролята на ЕЅG стратегиите като част от зeлeнaтa тpaнcфopмaция?
- ESG е обширна тема. Ако ESG стратегията не се имплементира систематично, ефектът може да бъде нищожен. Зелената стратегия при бизнес имотите следва да е насочена в областите с най-голямо въздействие - потреблението на комунални услуги, въглеродните емисии и биоразнообразието. Целевият подход в тези сфери води до устойчивост на инвестициите и дългосрочност в позициите на управляващия имота.
- Какви са вашите глобални и локални цели в областта на ESG?
- Като строител на мащабни проекти целим въглеродна неутралност. Това предполага постигане на енергийна ефективност в нашите сгради чрез инвестиции във фотоволтаични инсталации, внедряване на иновативни технологии и устойчиви материали в строителството, както и тясно сътрудничество с наемателите за намаляване на техните емисии. В допълнение към въглеродните цели се стремим към намаляване на потреблението на вода, подобряване на рециклирането на отпадъци, поддържане на биоразнообразието и други. Целите на групата се съвместяват с местните предпоставки с мотивацията да бъдем дългосрочен партньор и предпочитан наемодател във всички страни, в които оперираме, включително в България.
- Какви са вашите конкретни практики в областта?
- На първо място, сертифицираме всички имоти, които строим. В допълнение, изпълняваме инвестиционна програма във фотоволтаични инсталации, въвеждаме измервателни уреди за дистанционно наблюдение и контрол на потреблението на комунални услуги с цел оптимизиране на ефективността на нашите сгради. Проектите ни също така съблюдават решения, поддържащи биоразнообразието. Относно социалната ни политика се стремим да бъдем добри съседи и да подкрепяме местните общности чрез развитие на инфраструктура и образователни дейности.
- Каква е ролята на прилагането на ESG практиките за пазарната оценка на проектите и активите и за оценка на компанията и активите?
- Имотната оценка не отразява директно имплементирането на ESG политики. Клиентите ценят ESG стратегиите, които прилагаме, което рефлектира в тяхното дългосрочно партньорство и мотивация да растат с нас. От своя страна тези наши утвърдени клиенти с дългосрочни договори за наем повишават стойността на портфолиото ни и съответно неговата оценка.
- По какъв начин ESG e фактор за вземане на инвестиционни решения за стартиране на проект?
- Има различни мерки, които могат да бъдат въведени още в етапа на проектиране на дадена сграда и обхващат въздействието върху околната среда, включително потреблението на енергия и вода, възможност за инсталиране на фотоволтаици, използвани материали, управление на отпадъците. При придобивания извършваме надлежна проверка, част от нея и по аспекти, свързани с ESG. По време на строителството, експлоатацията и веднага след придобиването на активите стартираме и дейности, свързани със създаване на по-благоприятна работна среда за служителите.
- Какви са стратегията и плановете за развитие на CTP в България и региона?
- CTP има последователна политика в годините с фокус изграждане на индустриални паркове върху закупени терени с вече установена локация и потенциал за разрастване.
В допълнение - постигане на оперативна ефективност и удължаване живота на изградените и придобитите проекти.
Третото звено, което ще развиваме целево с инвестиционната си политика в годините напред предвид мащаба на проектите ни, е изграждането на фотоволтаични системи върху покривите на нашите сгради.
В конкретика за България инвестиционната ни стратегия включва изграждането на близо 200 000 кв.м в следващите две години в градовете София и Пловдив на ключови локации, подходящи за логистика и производствени бази.
Вижте cтaтиятa в бpoй 1/2023 нa cпиcaниe ГPAДЪT в дигитaлeн фopмaт c вгpaдeни ИHTEPAKTИBHИ BPЪЗKИ