Coworking пространствата ще продължават да растат, прогнозират от Cushman & Wakefield

Броят и площта на споделените работни пространства и броят на техните ползватели ще продължат да растат с бързи темпове в близките години в цял свят,. Същевременно големите офиси сгради ще имат свои зони за споделени офиси, за да осигурят по-голяма гъвкавост на наемателите. Това са прогнозите на Cushman & Wakefield, чийто стратегически партньор за България е Forton.
Анализът включва и обемът на споделените офис площи в София към началото на годината - 33 000 кв. м, което се равнява на малко под 2% от общото предлагане на клас А и Б офиси. Според данните на Cushman & Wakefield този процент е сходен с останалите европейски пазари, с изключение наЛондон и Амстердам, където той е значително по-висок. Общата площ на споделените пространства в Рим, Будапеща, Прага, Лисабон, Барселона, Дюселдорф, Хамбург е почти същата като в София, но в тези градове делат им от всички офис площи е два пъти по-малък - 1%, показва още анализът.
"Бързият ръст на този модел се свързва с предприемаческата култура, разцвета на технологичния сектор и стартъпите като явление. У нас присъствието и на трите сектора става все по-осезаемо, което ще увеличи интереса към нови coworking проекти“, коментира Станимира Пашова, мениджър „Офис площи“ в Cushman&Wakefield Forton.
„Съществува тясна връзка между цената на традиционните офис площи и увеличаването на споделените работни места. При поскъпване на наемните нива на офисите клас А и Б, както и затягане на условията за наемане, както е случая с Лондон, се подсилва алтернативното предлагане на пазара и съответно привлича вниманието на наемателите върху този сегмент“, пояснява Станимира Пашова. По думите й гъвкавостта е най-ключовото предимство пред традиционния офис пазар, при който наемателите са обвързани с дългосрочни договори и заетост на квадратни метри.
Европейски coworking index
Изследователският екип на Cushman & Wakefield е създал Европейски коуъркинг индекс, базиран върху икономическите показатели на 10 ключови пазара в Европа - Лондон, Париж, Стокхолм, Дъблин, Копенхаген, Мюнхен, Берлин, Хелзинси, Аместердам и Мадрид. Те са избрани от 40 анализирани пазара на базата на показателите, които спомагат за развитието на а пазара на гъвкави офис решения - количества и степен на икономическо развитие.
Индексът има за цел да установи градовете, които имат потенциал за разрастване на този пазар. Така ще помага на собствениците на сгради и операторите да могат да предвидят бъдещи промени по устройството и дизайна на пространството, в крак с настъпващите тенденции. Лондон и Париж заемат първите две позиции, но индексът показва, че Стокхолм и Дъблин също постигат високи резултати.
„Създаването на индекса показва изменението на традиционния пазар на офиси и разкрива потенциала на този бързоразвиващ се сектор. В основата на динамиката стоят различни фактори, определящи промяната в търсенето и спецификите на офис пазара. Един от тях е засилването на дигиталните и технологичните сектори, които позволяват повече гъвкавост на работното място“, посочва Елизабет Трони, ръководител на Cushman&Wakefield EMEA Research & Insight.