Адина Уелш: Сериозните предприемачи вече имат собствени ESG политики
- Г-жо Уелш, пандемията промени ли възприятието за устойчива и здравословна среда?
- Пандемията просто ускори процеса, който стартира в нашата индустрия преди много години. Стремежът към енергийна ефективност, "зелена" сертификация и по-добра среда е необходимост, а не екстра.
- Кои са основните елементи на здравословната среда?
- Офис средата има три ключови компонента:
#1 Физическата среда - качествено осветление (подходящ микс между естествено осветление, околно осветление и нормативно изискваните 500 лукса на работното място), качествен свеж въздух и намаляване на скоростта на въздушните потоци (активните тавани, наричани хладни тавани, се посрещат с най-голямо задоволство от нашите наематели).
#2 Усещането за комфорт - служителите в офиса трябва да имат достъп до външни площи, зеленина и в най-добрия случай място за разходка - особено важно е да бъдат по-далеч от автомобили и трафик, затова направихме максималното да преместим всички автомобили на подземните нива.
#3 Естетика - каквото окото харесва, се харесва и на духа. Вътрешният дизайн често е пренебрегван в миналото за сметка на функцията, но в последните години редица компании много успешно въвеждат сполучливи и визуално атрактивни решения в офис пространствата.
- Как се промени отношението на наематели и наемодатели?
- Въпреки многото спекулации за "работа от къщи" офисът остава неразделна част от корпоративната идентичност. С удоволствие видяхме края на стандартната работна седмица - от 9 до 5, пет дни в седмицата. Вниманието на наемателите рязко се премести към комфорта на служителите и като резултат - към качествените офиси. За нас, наемодателите, това е важна новина и ние успяхме да модернизираме много от офисите.
- Каква е ролята на зелената сертификация за по-комфортна среда на работа и обитаване?
- Много голяма част от критериите за зелена сертификация са с фокус върху качеството на физическата среда. Те дават достъп до ресурси и норми как да бъде създадена, поддържана и модернизирана тази среда.
- Какво е мястото на ESG стратегиите и политиките - нов етап на устойчивото развитие?
- Сериозните предприемачи в много голяма степен вече имат собствени политики, насочени към положително физическо и социално въздействие. Ако зелената сертификация покрива голяма част от Е (средата) - новите европейски ESG директиви ще предложат структура и рамка, които ще канализират всички усилия по по-ефективен начин към по-значими цели.
- Какви са стратегиите в тази посока на RPHI и Expo 2000?
- Ние сме от първите, които приложиха зелена сертификация (LEED през 2010 за всички наши нови сгради). В момента се модернизират Сграда 1 и 2 (завършени през 2004 и 2007) с нови ОВК системи, нови асансьори и технологии, което ще даде възможност да получим зелен сертификат. Новите сгради са по-лесни, старият фонд изисква по-креативен подход.
По отношение на S - социалното въздействие – ние инициирахме проекта “Осинови училище” – и бихме искали да предложим на учениците възможността още да разширят своя хоризонт и максимално да увеличат своят потенциал чрез сътрудничество с нашите наематели и нашата компания. Бихме искали да предложим на студентите възможност да направят информирани избори за бъдещата си кариера и в най-добрия случай да им помогнем в реализацията.
- Какви са плановете за развитие на RPHI - с Expo 2000 или нови проекти?
- Планираме за подобрим максимално Expo 2000 и да приложим още енергийно ефективни технологии и оборудване. Получихме разрешение за строеж за офис сграда с 13 000 кв.м РЗП на новия ни терен в близост (наречена Expo Forest) и планираме да започнем строителство тази година - на нашата нова и най-добра LEED Platinum сграда.
Вижте cтaтиятa в бpoй 1/2023 нa cпиcaниe ГPAДЪT в дигитaлeн фopмaт c вгpaдeни ИHTEPAKTИBHИ BPЪЗKИ