Увеличението в бюджет 2011 на София идва от добрата усвояемост на европари

Бюджетът за 2011 година е най-големият до момента, а увеличението на рамката му - над 300 милиона лева - е не от повишаване на данъците, а от увеличаването на усвоените средства от европейските програми.
Това каза заместник-кметът на София Минко Герджиков, който представи на обществено обсъждане проекта за бюджет на София.
Той отбеляза, че основната част от средствата по европейски програми са насочени към строителството на метрото, а част от парите ще са и за строителството на инфраструктурата и инсталациите за третиране на отпадъците край село Яна.
Герджиков отбеляза, че през миналата година е имало сериозно намаление на приходите от такси за строителни разрешителни, данъкът върху възмездните сделки, както и приходите от реклама.
Компенсирането на този недостиг е станало със събраните над 60 милиона лева стари задължения по данъците за недвижими имоти, за превозните средства и такса "смет".
В последните години залагаме на програмното бюджетиране, което ни позволява решаването на проблемите на града.
Най-важният приоритет в предложения бюджет е екологията, посочи още заместник-кметът.
Следващият приоритет по инвестиции са изграждането на транспортна инфраструктура, като в него не се включва само строителството на метрото, а и започващото от пролетта изграждане на два надлеза на две нива.
Образованието продължава да е сред основните приоритети на общината, като целта е до 2013 година проблемът с недостигът на места в детските градини да бъде решен.
Герджиков припомни, че по предложение на Националното сдружение на общините в края на миналата година са предприети законодателни инициативи и е променена нормативната база по отношение на регистрацията на МПС и в общината, въведен е туристически данък, както и администрирането на таксата за битови отпадъци.
Променени са и сроковете за събирането на данъци.
В приходната част от предложения бюджет най-голямо е предвижданото увеличение от данъка върху недвижимите имоти - с 12 млн. лв. в сравнение с миналата година, с 10 милиона лева повече са очакваните средства и от таксата за битовите отпадъци.
С три милиона лева повече от миналата година са парите, предвидени от данъка върху превозните средства.
Инвестиционната програма на Столичната община през тази година ще е 624 439 348 лв. Сред предвидените обекти за финансиране основната част от средствата ще са за метрото и съпътстващата инфраструктура.
С част от останалите средства ще се финансират строителството на кръстовища на две нива, строителството на детски градини, реконструкцията на кръстовищата, ново улично осветление, корекцията на речни корита.
Ще продължи изграждането на канализационната инфраструктура в районите "Овча купел", "Витоша" и "Лозенец".