Над 700 участници събра юбилейната 20-та ГИС конференция
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков откри официално форума
Над 700 участници, сред които представители на общо 13 министерства, близо 50 държавни организации, 20 областни и общински администрации, 25 ютилити компании и над 20 неправителствени организации, повече от 20 ИТ и бизнес компании, редица академични организации, медии, гости участват в юбилейната конференция под надслов "20 години проектираме света заедно", в рамките на която се показват най-новите технологични възможности на Географските информационни системи. Форумът се провежда в София хотел Балкан.
"Днес, след 20 години ние се радваме, че продължаваме традицията да празнуваме Световния ГИС ден. Преди 20 години когато организирахме първия ГИС ден в аулата на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяхме шепа хора, а днес този ден се превърна в едно очаквано събитие, с тези думи Евгения Караджова, управител на "ЕСРИ България" откри юбилейната ГИС конференция в присъствието на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, зам. – министъра на околната среда и водите Атанаска Николова, американския посланик в България негово превъзходителство Ерик Рубин, зам. - ректора на СУ "Св. Климент Охридски" чл.-кор. проф. дфзн Николай Витанов, директорът на Военно-географската служба.
"Заедно с нашите партньори ние развиваме и утвърждаваме световния ГИС ден в страната, така че днес този ден да е събитие с толкова голяма посещаемост, с уникалната възможност за обмен на знания, опит, инициативи", подчерта Евгения Караджова.
Официален организатор на Световния ГИС Ден у нас е ЕСРИ България – водещата ГИС компания в страната и изключителен представител на международния лидер в сферата на геопрстранствените технологии, Esri, чиято запазена марка е събитието.
Щастлива съм, че 20-ия Световен ГИС ден се провежда в партньорство с повече от 40 организации, което говори за ролята и значението на ГИС в толкова много сфери.
Над 80 процента от данните в света са базирани на географска информация, а пазарът на сектора се оценява на повече от 400 милиарда долара годишно, обяви при откриването на конференцията министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков.
Няма технологично решение, техническо средство или индустрия, които да не използват географски данни, каза още министърът. По думите му, тяхното значение нараства и в държавното управление, администрацията, отбраната и сигурността.
"ГИС технологиите намират все по-голямо приложение и това е обяснимо, защото това не са само карти, данни и модели. Това е съвкупност от подлежаща на споделяне информация, която е гаранция за съвместимост, прозрачност и ефективност, особено в сферата на държавното управление и работата на администрациите", каза още Росен Желязков. Пред участниците в конференцията той заяви, че в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията се реализира проект за изграждане на ГИС базирана електронна платформа "Единна информационна точка", финансиран от Оперативна програма "Добро управление" и изпълнител е "ЕСРИ България".
Проектът ще даде възможност за събиране, споделяне и обработване на информация за инфраструктурата в държавата, независимо дали е газопреносна, електрическа или съобщителна. Това ще ускори развитието на високоскоростни мрежи, което пък е резултат и от приемането на Закона за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура. Онлайн платформата ще даде възможност за събиране на едно място на информацията за инфраструктурата на над 500 оператори. Тя ще бъде достъпна за организации и граждани, което ще подобри достъпността и ефективността при използване. "Ще остане в миналото разбирането, че данните принадлежат на ведомството, което ги събира и обработва. Информацията е на всеки един от нас и такива проекти, и тяхната успешна реализация, са гаранция, че усилията през последните 20 години си струват", каза още министър Желязков.
Участие в престижния форум взеха Стефан Йенсен, директор на отдела за управление на данни в Европейска агенция по околна среда (ЕАОС). С кратка конферентна видео връзка се включи и Пино Нобиле, директор "Геопорстранствени технологии" в централния офис на НАТО в Брюксел.
Направените демонстрации на живо Arch GIS технологични новости от ЕСРИ традиционно се радваха на засилен интерес от страна на присъстващите.
В следобедните часове конференцията продължава с теми касаещи "Интегрирана ГИС платформа на МВР за криминални анализи, управление при кризи и осигуряване на обществен ред", "Информационна система за агростатистиката на Министерството на земеделието, храните и горите", "Приложение на геоинформационните технологии при решаване на съвременните проблеми на околната среда", "Прилагане на ГИС за нуждите на ВиК – Благоевград", "Съвременна ГИС система за управление на индустриални зони и ефективна комуникация с инвеститори и трети страни".
За ЕСРИ България:
Създадена през 1995 г., ЕСРИ България е изключителен представител на ESRI Inc. за страната. Компанията e лидер в областта на ГИС на българския пазар. В продължение на повече от 20 години ЕСРИ България реализира стратегически ГИС проекти в национален мащаб и в различни сфери на икономиката, включително кадастър, околна среда, инженерна инфраструктура, сигурност, здравеопазване, селско стопанство, образование и др. ЕСРИ България е партньор на българските университети и член на авторитетни български и международни организации. Компанията е официален организатор на Световния ГИС Ден в България. Повече информация на: http://esribulgaria.com/. |
ЗА ГИС:
Географските информационни системи са ключова технология, позволяваща, от една страна, постигането на по-устойчиво управление и осъществяване на интегрирани политики в сферата на образованието и науката, а от друга, подпомагаща пряко стотици хиляди учени и преподаватели от цял свят и в България в тяхната научно-изследователска и академична дейност. Нареждайки се сред трите най-динамично развиващи се технологии в света, Географските информационни системи се явяват ключова ИТ платформа в сферата на регионалното развитие и благоустройството. Днес повече от всякога ГИС технологиите намират широко приложение за нуждите на териториалното устройствено планиране, управлението на водния сектор, транспортната инфраструктура, устойчивото развитие и много други. |