Решенията и иновациите при проектирането на центрове за съхранение на данни споделиха специалисти от страната и Европа
Отговори на въпроса кои са най-важните моменти при проектирането и реализацията на центрове за данни с цел постиане на максимална сигурност и ефективност дадоха участниците във втория панел на Building Innovation Forum 2018.
Иновативните решения при проектирането на центровете за съхранение на данни бяха обект на дискусия на Building Innovation Forum 2018. Своята експертиза по отношение на специфичната функционалност на този сравнително нов клас сгради и съоръжения сподели Арх. Цветан Петров, управител в "Иво Петров Архитекти", който през проектите, в които IP Architects са учасвали, сподели oсвен детайли за конструктивните особености на центровете за данни, а и повече за значението на предпроектните проучвания особено по отношение на локацията в контекста на непрекъснатия достъп до електропеносната и оптичната интернет мрежа, отдалечеността от специфично обекти, като летища с цел избягване на смущенията, предизвиквани от радарните системи, геоложките особености и др. Наред с конструкцията, арх. Петров обърна особено внимание и на системите за електрозахранване, климатизацията, пожарна безопасност, които са от съществено значение при проектирането на подобен тип сгради със специално предназначение.
Клаус Тинахер, ръководител на център за данни и развитие на жизнения цикъл към Siemens представи системите, разработени от компанията именно за центровете за съхранение на данни. Специално разработените от Siemens прерсонализирани дашборд решения, които да генерират данни за състоянието системите на обекта в реално време, бяха посочени от г-н Тинахер, като ключова технология при този тип сгради. Подобни системи, разработени от Siemens, работят и са предпочитани за множество центрове за съхранение на данни в Европа и Съединените щати.
Иван Червенаков, ръководител направление "Електрооборудване"в TEKRA презентира системите за сигурност, пожароизвестяване, климатизация и др., които компанията предлага на българския пазар. При системите за справяне с възпламенителни процеси, г-н Червенаков акцентира върху технологии, които гасят само конкретните сървърни машини, без да засягат по какъвто и да е начин останалата налична техника в помещенето.
Кристиан Рихтер, мениджър сегменти на център за данни в HOVAL и Ясен Янакиев, регионален мениджър продажби в HOVAL очертаха принципите и иновативните решения при климатизацията центровете за съхранение на данни. Г-н Янакиев сподели решения на Hoval, за проекта SAK Gais, реализиран в Швейцария, при които освен оптимално добро охлаждане на сървърните системи, същевременно се генерира енергия, която бива използвана и за селскостопански цели.
Валентина Димитрова, директор Продажби и Проекти в PipeSystem също беше сред участниците в панела. Тя разказа за иновативните решения и предизвикателствата при конструирането и изпълнението на сградата REISSWOLF за съхранение, дигитализация и унищожаване на архиви, позиционирана в индустриална зона Божурище, на която PipeSystem е главен изпълнител.
Михаел Йорданов, мениджър стратегически клиенти във Виваком очерта изискванията за стистемите, на които трябва да отговаря един център за съхранение на данни от най-съвременен тип. Йорданов приведе примери от практиката на Виваком по отношение на вече функциониращите подобни обекти на компанията в София и Каспичан, като подчерта необходимостта от съвременни технологични решения при конструитрането на подобен тип сгради, както и важността на системите за сигурност.