Български и чуждестранни експерти oчертаха тенденциите и иновациите в строителството на Building Innovation Forum 2018
Годишната конференция Building Innovation Forum предостави платформа на водещи професионалисти в проектирането и реализацията на мащабни сградни проекти да споделят важни тенденции и добри практики при актуални за индустрията теми
Откриващият панел на форума предостави основа за дискусия по темата за високите сгради като фокусът беше върху архитектурните, конструктивните, инженерните и технологичните особености, които трябва да се вземат предвид при реализацията на проектите за високи сгради. Специален гост беше Стив Уотс - председател на Council on Tall Buildings and Urban Habitat. Неговата ключова презентация бе последвана от дискусия с участието на арх. Ангел Захариев, управител на АиА Архитекти, инж. Борис Първанов, управител на Структо, инж. Венета Новакова, председател на Асоциация за фасаден инженеринг. Модератор на панела беше арх. Мануела Белова, представител на Council on Tall Buildings and Urban Habitat.
Програмата продължи с панел за центровете за съхранение и обработка на данни, концентриран над предизвикателствата пред сградните системи и по-специално системите за охлаждане, сградно управление и за безопасност. Архитект Цветан Петров от "Иво Петров Архитекти" сподели кои са най-важните моменти при проектирането и релизацията на центровете за данни (datacenters) за постигане на максимална сигурност и ефективност. Михаел Йорданов, мениджър стратегически клиенти, Виваком представи новите центрове за данни на компанията и етапите, през които са преминали при изграждането им. Участници в панела бяха още Клаус Тиначер, мениджър направление Data Center за Източна Европа в Siemens, Иван Червенаков, ръководител направление "Електрооборудване" към TEKRA, Кристиан Рихтер, мениджър сегменти на център за данни и Ясен Янакиев, регионален мениджър продажби към HOVAL и Валентина Димитрова, директор Продажби и Проекти в PipeSystem.
Третият панел на Building Innovation Forum 2018 беше фокусиран върху хотелските проекти. В първата част на панела с насоченост към хотелите, лидерите в бранша споделиха кои са най-важните аспекти при проектирането и реализацията на градските и ваканционни проекти, както и ключовите фактори в борбата с пазарните предизвикателства и привличането и задържането на желаната потребителска група. В него участваха Радослава Радева, мениджър направление сгради в Schneider Electric, Деница Киркова, CEO и основател на CRYSTAL SPA & WELLNESS, д-р инж Красимир Делов, главен технолог към Baumit Bulgaria, Павел Мариников, директор "Бизнес развитие", Veolia Bulgariа, арх. Александър Кехайов и арх. Стилиян Стоев, представители на Amfion Ltd и арх. Бойчо Бойчев от ВБ Студио
Във втората част на панела говорители бяха Велин Лечев, мениджър продажби и бизнес развитие за България на партньора на Новател – Calirom, инж. Явор Арсов, мениджър строителни и инфраструктурни проекти в Оргахим, Десислава Янакиева, продуктов мениджър в ACO Bulgaria, арх. Радко Тодоров от RT Consult, арх. Галин Василев от X-Architect, и арх. Орлин Давчев от Мио Дизайн.
Друг основен акцент на конференцията бяха тенденциите при дизайна на търговски сгради и обекти. Инж. Димитър Пенев, управител на Сен - Гобен Констракшън Продъктс България, направления Rigips и Isover, арх. Гергана Милушева, управител на CityScape, арх. Константин Антонов от Артек Дизайн и арх. Калин Трачев от Stephen George International показаха примери как промяната в начина на живот и пазаруване създават нужда от нови функционалности и нов начин на взаимодействие межу клиент и търговски обект. Фокусът е върху проектирането, екстериорния и интериорния дизайн на търговските обекти.
Финалът на конференцията постави панелът за концепциите, реализацията и добрите практитики при училищата. Наложителната нужда от модернизиране на образователната инфраструктура води до въпросите кои са особеностите на специфичните образователни сгради и как да се постигне максимална безопастност, функционалност и ефективност. Своят опит от проекта за реновация на Американския колеж в София споделиха инж. Цветослав Петков, главен инженер "Геострой" АД и арх. Николай Трайков, директор Проектиране и Строителство във Фондация "Америка за България".
Експертизата по темата представиха още арх. Калин Диков, управител на Елит Студио за училище St. George. Aрх. Ани Маркова от Иво Петров архитекти, проектант на училище Britanica и Валентина Димитрова, директор Продажби и Проекти, PipeSystem, изпълнител на училище Britanica говориха за проекта. Финалната презентация в панела беше на Арх. Виолетка Славова и арх. Мария Стайнова, основателки на Lusio architects, които представиха проекта за Център по природни науки и предприемачество, ОУ "Никола Вапцаров", Берковица.
Галерия от събитието вижте ТУК