Архитектурен конкурс: Хотел към музей "Етър"
Четете в брой 4 на сп. ГРАДЪТ


Архитектурно-етнографският комплекс "Етър" се намира в покрайнините на град Габрово. Представлява музей на открито, който показва архитектурата и бита на района през втората половина на ХVІІІ век и началото на ХІХ век. Разположен е на площ 25 декара и включва над 50 сгради и обекти с обществено и култово предназначение, както и тематични експозиции.
В комплекса се намира хотел "Странноприемница", който е построен и обзаведен в унисон с цялостния облик на етнографския музей. Той предлага условия за целогодишен отдих далеч от градския шум, съчетан с автентичната атмосфера на българското Възраждане. Разполага с 61 легла в 5 единични, 22 двойни, 2 четворни стаи и 1 апартамент.
Архитектурният конкурс за реконструкция на хотел "Странноприемница" бе обявен в началото на ноември миналата година. В рамките на два месеца и половина участниците трябваше да разработят идейни проекти за осъвременяване на сградата на хотела.
Разработките бяха оценявани от жури с участието на арх. Йорданка Кандулкова, арх. Христо Станкушев, арх. Делчо Делчев, арх. Мартин Христов, арх. Мария Хлебарова, Теодора Узунова - управител на хотела, и адвокат Детелин Цонев.
На 21 януари т.г. бяха обявени и първите три класирани проекта, които ще ви представим на следващите страници на списание ГРАДЪТ. Победителите получават парична награда на стойност 10 000 лв. и договор за директно възлагане за изработване на технически проект. Наградите за второто и третото място са съответно 4000 и 2000 лева.
Организацията на конкурса и заданието към него са подготвени от екипа на "Урбанистас" - платформа за градска култура и проекти. Конкурсът е подкрепен от Камарата на архитектите в България и Съюза на архитектите в България.
Доц. д-р Светла Димитрова, директор на Етнографски музей на открито "Етър": Настъпил е моментът да надградим това, което са ни завещали предходните поколения
Доцент Димитрова, каква е оценката ви за резултатите от конкурса за реконструкция на хотел "Странноприемница"?
- Този конкурс е доста специфичен. Хотелът е в непосредствена близост до музея, който е недвижима културна ценност с национално значение. Архитектите трябваше да запазят външната визия, като предложат решения за използване на сградата като хотел и за работа на музейната администрация, както и да се съобразят с изготвените мерки от енергийното обследване. Шестимата участници бяха обмисляли задълбочено даденостите и имаха интересни идеи. Колективът на музея е доволен от решението на журито. Ние сме динственият музей в България, който управлява хотел. Реализацията на идеята да бъде построен хотел към "Етър" има сериозна пазарна обосновка, макар да е родена във времето на плановата икономика. През годините хотелът посреща огромен брой туристи, които стават потребители на един културен продукт, представящ миналото ни. Днес отново е настъпил момент за надграждане на това, което са ни завещали предходните поколения.
Обновяването на хотел "Странноприемница" и оптимизирането на пространството му ще помогне за задържане на посетителите повече време. Чрез тази инициатива ние изпълняваме и важната задача да бъдат представени места в региона на Габрово, които по една или друга причина са подценявани от туристите. Когато човек може да отседне в уютен, модерен и на достъпни цени хотел, би останал и би се заинтересувал не само от културното наследство, представено в ЕМО "Етър", но и от интересните балкански села, природата на Габровския регион, от манастирите и крепостите, които се намират тук.
Потапянето в миналото провокира човешката фантазия. В "Етър" пред нас се разкрива светът на българите от ХVІІІ и ХІХ век. Разположеният наблизо Соколски манастир ни поднася едно невероятно съчетание на духовност и бунтарство. Когато някой отседне в хотел "Странноприемница", говорим след неговото обновяване, няма закъде да бърза. Може да отдели ден за разходка из старо Габрово, да се качи до местността Градище, за да се убеди колко старо селище е столицата на смеха. И като говорим за усмивки - всеки се сеща за Дома на хумора и сатирата.
Наистина много места в региона биха накарали туристите да останат. В Габрово посетителят попада в един съвременен град. Без да омаловажаваме постиженията на другите градове, можем да кажем, че тук чрез европейско финансиране е изградена една от най-добрите инфраструктури в страната. Това е удобство, с което бързо се свиква. Един модерен хотел "Странноприемница" към музей "Етър" ще предостави на туристите комфорт, изпълнени с тишина нощи и зареждащи душата утрини.
Но да се върнем в реалността. Ние сме единственият музей, който предпочете конкурсния начин за избор на архитектурен проект. Направихме нещата по най-прозрачния начин, заложихме на професионализма на организаторите на конкурса и на журито и това още повече ни удовлетворява.
По време на цялата процедура изградихме нови приятелства, популяризирахме още повече музея, натрупахме богат опит. Благодаря на всички, които ни подкрепиха – кметът на община Габрово Таня Христова, Камарата на архитектите, екипите, които участваха в конкурса.