АКАДЕМИЯ ГРАДЪТ 2018: Проект за регенерация на зона в Париж спечели първото място в конкурс Градът - "Културно-историческо наследство"
Вижте победителите в конкурс Градът - "Културно-историческо наследство"
Г-жа Нанси Шилър, президент на Фондация "Америка за България" и арх. Красимир Тодоров, и.д. директор на "Национален институт за недвижимо културно наследство" и арх. Николай Трайков, директор "Проектиране и строителство" във Фондация "Америка за България" връчиха наградите в конкурса.
Първата награда отиде при Мария Бадева от The Bartlett School of Architecture, UCL за проекта "URBAN CATALYST".
Проектът транформира (функционално) и съхранява исторически и архитектурно крепостта Fort de Villiers, използвайки концепцията за urban grafting(градско присаждане), новост и носталгия, архитектурна памет и култура.
Проектът трансформира тази част на Париж в спортно-исторически и културно-развлекателен комплекс, акцентирайки върху спорта и културата, архитектурното наследство и съвременни пространства за отдих като едновременно с това развива градски комплекс, който се свързва с бъдещите планове на Париж за домакин на Олимпииските Игри през 2024.В сърцевината на проекта е концепцията за " пътя" като архитектурен, урбанистичен и инфраструктурен градски елемент, който позволява интерактивни, спортни и опознавателни функции и интегрира крепостта с градската среда на Париж.
Проектното предложение създава нови пространства в съществуващата крепостна архитектура, инкорпориращ спортни дейности, разходки, преоткриване, културно и историческо опознаване, релаксация и градски игри. Чрез присаждането на иновативни функции, насочени към бъдещото развитие на Париж като домакин на Олимпииските игри, главните пространства на крепостта получават уникален характер. Поддържайки старата пространствена структура и архитектура на крепостта, проектът присажда нови функционалнi пространства за социални и спортни дейности, превръщайки се в един градски и социален катализатор (catalyst) и палимпсест на крепостта Fort de Villiers. Повече за проекта вижте ТУК.
Втората награда отиде при Кристиан Савов, Георги Бодуров, Добринка Николова и Росен Анев, ВСУ"Любен Каравелов", София за проекта "Трансформация на Железопътен завод "София" в ботаническа градина.
Проектното решение е за трансформация на железопътното депо в ботаническа градина.
Основните зали са разделени на различни климатични пояси, подчертаващи растителността и усещането в дадената зона - Тропическа гора, Африканска савана и Японска градина. Освен тях в центъра е разположена зала за официални празненства (сватби, балове и пр.), като останалите помещения ще се използват и за фотосесии и почивка.
Обслужването на тези събития става от голям ресторант, също разположен в централния кораб, който се захранва с био продукти, отглеждани във второстепенна зала - Българска градина. Вътрешната и външната част на ресторанта могат да се използват и от външни посетители, а във вътрешния двор, освен водно огледало има и розова градина. Новоизграден подземен етаж на отделна конструкция предоставя голям паркинг и помещения за климатизация на специфичните зали. На второ ниво е административната част с лаборатория.
Седемте кораба с ритмично редуване на височините предоставят необходимата светлина на растенията с пробивите в сводовете. Отвори с изкопи в подовите плочи дават възможността за отглеждане на висока растителност, като се запълват с почва или вода. По фасадите се запазва автентичния растер с нов цвят и подменена дограма. На административния блок се добавят елементи от корозирала стомана и висяща растителност. Повече за проекта вижте ТУК.
Специална награда взе Полина Савчева, възпитаник на УАСГ, за проекта й за нов живот на старите фабрики в Габрово.
Проектът е за ревитализация на централни градски части на Габрово. Реставрация и адаптация на бившите текстилни фабрики "Успех" и "Хр. Р. Бобчев и синове" в академия по текстилни технологии и моден дизайн. Проектът предлага изграждането на атрактивен многофункционален образователен, бизнес, научен и изследователски комплекс в централната южна част на град Габрово, посветен на текстила. Възвръщайки жизнеността на града, опазвайки негово културно наследство и подпомагайки неговото социално, икономическо и културно развитие, новият комплекс, съчетаващ в себе си традиции и иновации, би могъл да се превърне в символ на града и региона.Повече за проекта вижте ТУК.
Конкурсът в категория "Градът - Културно-историческо наследство" се подкрепя от Фондация Америка за България, във връзка с политиката на фондацията за подпомагане реставрацията на културните паметници у нас.
Над 35 са подадените разработки за рекултивация и реставрация на проекти с културно историческо наследство. 2018 e Eвропейска година на културното наследство. В тази връзка е и целта на Академия ГРАДЪТ за показване на добри практики за съхраняване и социализация на културно-историческото и архeологическото наследство, като така са се мотивират младите професионалисти за създаване на иновативни проекти за запазване на това богатство и устойчивото им включване в живота на хората.
Всички проекти в категория "Градът - Културно-историческо наследство" можете да разгледате ТУК.