Премахването на "хартиената фабрика" е сред основните постижения на главния архитект на София през първите две години на поста







Прозрачност и изцяло електронен достъп на гражданите до административното обслужване и нормативната уредба на направление "Архитектура и градоустройство". Това са част от основните точки, които главният архитект на Столична община, Здравко Здравков представи на пресконференция, на която отчете какво е свършил откакто заема поста през последните 2 години.
Премахването на "хартиената фабрика"
Промяната в администрирането беше една от първите стъпки към по-добро обслужване на гражданите. Според архитект Здравко Здравков предоставянето на онлайн услуги помага за по-бързото обработване на заявленията, които постъпват. По този начин се премахва човешкия фактор, спестяват се ресурс и се предотвратяват вариантите за корупция в администрацията. Бумът на строителството също е предпоставка да се премахнат почти всички хартиени формуляри и заявления и да се премине към онлайн обслужване.
През миналата година в Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) към Столична община са постъпили 62 хил. заявления, което прави по 250 заявления на ден. "Това е огромен обем от работа, инвестиционният процес в София е изключително активен и трябва чрез промяна на нормативната уредба да намалим хартиената фабрика", изтъкна арх. Здравков.
Едно от предимствата, от които хората могат да се възползват са интерактивните карти на сайта на направление "Архитектура и градоустройство" към Столична Община (https://www.sofia-agk.com). На него могат да се открият интерактивни карти и да се видят зоните с разрешение за строеж.
Борбата с "визуалния" шум
По отношение на новата наредба за градския дизайн главният архитект посочи, че тя е изключително амбициозна и до момента такава не е правена в България. В момента рекламният бранш изгражда все повече реклами с LED осветление и движение, което е предпоставка за пътнотранспортни произшествия по булевардите. Към момента законът разпорежда, че билбордове могат да бъдат на разстояние 50 метра от улиците и булевардите. Според арх. Здравко Здравков това разстояние е причината за огромния "визуален" шум. Новата наредба за градския дизайн предвижда двойно увеличение на разстоянието между билбордовете край основните улици и тройно увеличение край големите булеварди в столицата. Предвидена е и забрана за брандиране на фасади, но тя среща голям отпор от страна на бизнеса. Разглежда се и идеята за забрана на рекламата в зона 1 на историческия център на столицата. Състоянието на рекламните конструкции също е на дневен ред. Архитект Здравков, съобщи че ще предложи да се прави инспекция на конструкциите на всеки 5 години, а не както е досега на 10.
Устройственото планиране и презастрояване
За да се добие представа за нивата на презастрояване в София трябва да се погледне коефицинта на интензитет. Арх. Здравко Здравков, съобщи че за град като София, за да не се претоварват районите нивото на въпросния коефициент да е в рамките на 3,5-5 пункта. В момента той е 15. За целта мерките, които трябва да се вземат според него са свързани с по-доброто позициониране на сградите спрямо инфраструктурната мрежа. Една от тях трябва да е насочена към по-голяма плътност на сградите до метро. Предвижда се и приемането на 2 наредби, които трябва да помогнат за справянето с проблема. Едната е за градската среда, а втората за трафика. Архитект Здравко Здравков поясни, че до 2 седмици трябва да се оформи гръбнака на наредбата и да се приеме система за стандарти. Един от тях ще бъде регулирация при строежа на партерните етажи и гаражите, които са прилежащи към новите сгради. Височината на сградите също е чувствителна тема, особено в последно време. Над южната дъга ограничението за строеж е до 15 метра, а на останалите места в столицата до 75 метра. За историческия център в София архитект Здравков, заяви че оптималната височина на сградите трябва да бъде 50 метра.
Обществените обсъждания и запазването на недвижимото историческо наследство
За да може хората да участват повече в управлението на града, архитект Здравков, заяви че има идея да се промени наредбата за обществените обсъждания. Според него те трябва да бъдат изнесени в много ранна фаза. Приоритетни към момента са обсъжданията за кварталите "Дружба, "Мусагеница" и "Люлин-център". Централната част на София и исторически сгради в нея също изпъкват на преден план.
В момента глобите за физически лица, които не поддържат определена сграда е 10 000 лева, а за юридически 200 000 лева. Въпреки че тези глоби са високи архитект Здравков не смята, че могат да променят досегашното положение. Данъчното облекчение за собствениците, които поддържат сградите си не е достатъчен стимул за тях, тъй като стойността за реновиране и обновяване на историческото наследство е прекалено висока.
София – град на хората
Главният архитект на Столична община – Здравко Здравков представи идеята: "София – град на хората". Концепцията му е свързана с развитеито на инфраструктура и градска среда, която е по-удобна за пешеходците и велосипедистите. В края на миналата година световноизвестният датски урбанист проф. Ян Геел прие поканата на кмета на София Йорданка Фандъкова и арх. Здравко Здравков да консултира Столичната община в създаването на стратегия за развитие на публичните пространства в градския център. Именно тогава беше поставено началото на проекта "София – град за хората".
Също така нова интерактивна карта събира всички терени в София, които са подходящи за градско земеделие. Тази карта е разработена от "Визия за София" на Софпроект към Столичната община. Тя е създадена в резултат на няколкомесечни проучвания и издирване на тези подходящи терени, които могат да бъдат между блокове, градинки и всякакви междублокови пространства.
Новите проекти: Районът около централна ЖП гара – място за инвестиции и Топлоцентралата в Южния парк
"5 хиляди квадратни метра чакат своите наематели в района около Централна ЖП гара." Според арх. Здравко Здравков целта на общината е да се привлекат инвеститори именно към този район особено, след като има идея за изграждането на пешеходна зона от Лъвов мост до централната ЖП гара. 12 дка от района са общинска собственост, а част от предимствата за инвеститорите е и по-ниския наем в района.
Архитект Здравко Здравков и Столична община поканиха архитекти в открит конкурс за реконструкция на сградата на бившата топлоцентрала на НДК и превръщането ѝ в център за изкуство и култура. Целта е да се създаде място за изява на независимите артисти в България и да се докаже, че изоставените индустриални пространства в градската среда имат потенциал за нов живот. Очаква се проектът да бъде завършен през 2019 година. Подробности за него може да видите тук.
В каква посока ще се разширява метрото?
Главният архитект на София, споеделя че метрото е определящо за градската среда и подобряването на качеството на живота. Скоро ще започне обществено обсъждане за промяна на трасетата на метрото. Водени са разговори с гръцките инвеститори на Ринг мол да се прокара метростанция до търговския център и Симеоново. Една от идеите е третият метродиаметър пък ще обхваща построяването на 2 станции в Люлин, както и изграждането на буферен паркинг за 1000 автомобила. Линията ще се движи в южна посока към The Mall на Цариградско шосе.
Изграждане на паметници на българските войни
Архитект Здравко Здравков определи и основните проекти на Столична община по отношение на паметниците на българските военни герои. Съществува идея за построяването на параклис-мавзолей на улица "Черковна", където да се почете паметта на войниците ни, които са дали живота си за отечеството по време на Първата световна война. Възстановяването на мемориала на Първи и Шести Софийски пехотен полк също е приоритет за главния архитект. Проекта обаче трябва да се прецезира с настоящата ситуация в центъра на града, тъй като преди десетилетия градоустройнствения план е бил различен.