Водният проект на Световната банка в България: язовири с пречиствателни станции

БР. 1/2018, СП. ГРАДЪТ ИНФРАСТРУКТУРА
Водата е в центъра на икономическото и социалното развитие. Тя е от жизненоважно значение, за да се поддържа здравето, да се отглеждат храни, да се управлява околната среда и да се създават работни места. Въпреки значимостта на водата над 663 милиона души все още нямат достъп до чисти източници на питейна вода. Групата на Световната банка - най-големият източник на финансиране за водоснабдяване и канализация в развиващите се страни, понастоящем контролира портфолиото на ВиК за кредитиране от приблизително 13.5 милиарда долара, което представлява повече от половината от всички операции, свързани с водата. Проектът на Световната банка в България е на стойност 81 млн. евро. Първоначално в него бяха включени четири язовира, но поради недостатъчно финансиране яз. "Нейковци" отпадна.
Какво финансира Световната банка в България
Световната банка финансира чрез заем Проекта за развитие на общинската инфраструктура в страната ни. Изпълнението му ще осигури непрекъснато водоподаване за над 185 000 български граждани. Това ще стане чрез доизграждането на язовирите "Пловдивци" и "Луда Яна" и рехабилитацията на яз. "Студена". Банката финансира и прединвестиционни проучвания.
Язовир "Пловдивци"
Язовир "Пловдивци" е в най-напреднал етап на изпълнение. Той осигурява вода на около 40 хил. души в общините Мадан и Рудозем. Съоръжението трябва да бъде въведено в експлоатация през 2018 г. Строителните работи по него вече приключиха и започнаха процедурите по завиряването му. Яз. "Пловдивци" и пречиствателната станция за питейни води към него е комплексен обект. Той ще бъде вторият язовир в България с водоплътен елемент и асфалтобетонова диафрагма. Изпълнител е консорциум "Пловдивци" с водещ партньор "Зарубежводстрой" – Русия, и партньори "Арема", Испания, и ГБС – Инфраструктурно строителство". Стойността на обекта е 47.4 млн. лева.
Яз. "Луда Яна"
На яз. "Луда Яна" разчита населението на община Панагюрище, която изпитва сериозен недостиг на питейна вода. През 2017 г. там беше обявено бедствено положение. Строителството на язовира и пречиствателната станция към него трябва да приключи в средата на 2019 г. Според експертите язовир "Луда Яна" е най-комплексният от всички в проекта на Световната банка, защото включва язовирна стена, прилежащи съоръжения, помпени станции, ПСПВ, електропроводи, тръбопроводи. Строител е консорциум "Щрабаг" – "Станилов" с водещ партньор "Щрабаг АГ" – Австрия, и партньори "Станилов" ЕООД, България, и "Щрабаг" ЕАД, България. Стойността на обекта е 56 млн. лева.
Язовир "Студена"
Рехабилитацията на яз. "Студена" следва да завърши в края на 2018 г. Интересното за този обект е, че работата по него се извършва изцяло под вода, което в България се прави за пръв път. Използват се нови за страната ни методи и се разчита на помощта на водолази, за да се гарантира непрекъснатото водоснабдяване на близо 100 000 потребители в област Перник, включително и индустриални. Изпълнител е консорциум "Хидроконструкция – Хидепито Солетанж Баши Мeлялапозо" (ХБМ) – Капри", като водещ партньор е "Хидроконструкция", Румъния, а партньори - "Хидепито Солетанж Баши Мeлялапозо" (ХБМ), Унгария, и "Капри Тех" – Холандия. Стойността на обекта е 32 млн. лева.
Стратегията за финансиране на ВиК сектора
В Стратегията за финансиране на ВиК сектора са направени разчети за развитието му до 2047 г.
- Предлага се въвеждане на субсидирана цена на ВиК услугите за социално уязвимите. За тях питейната вода ще е безплатна в рамките на 50 литра дневно или 1.5 куб. метра за месец.
- Планира се също въвеждане на такса "солидарност за съответствие", парите от която ще се преразпределят към онези оператори, които имат най-сериозни нужди.
- Проучва се възможността за частно финансиране и създаване на специална програма за подпомагане на изоставащите региони.
Работата по стратегията е на финален етап и предстои в началото на тази година документът ще бъде представен за широко обществено обсъждане.
Прединвестиционни проучвания
Одобрени са прединвестиционните проучвания за агломерациите с над 10 000 е.ж. в обособените територии на 14 ВиК оператора и са изготвени формулярите за кандидатстване. Необходимо е да бъде направен преглед на идейните проекти за линейната инфраструктура. Строителството е предвидено за тази и следващата година. Тъй като през този програмен период бенефициенти са ВиК операторите, тръжните процедури следва да проведат именно те. Ще се започне от проектите с висока проектна готовност. Търговете ще бъдат на инженеринг – за ПСОВ и за ВиК.