Чл.-кор. на БАН проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев: Запазваме парковия характер на Борисовата градина
През 2015 г. "Ковачев Архитекти" спечели конкурса за устройствена концепция за подробен устройствен план на парк "Борисовата градина". Договорът е подписан в началото на 2016 г., но според една клауза в него срокът започва да тече в момента, в който бъдат получени всички изходни данни, което стана едва през май-юни 2017 г. През юни 2017 г. планът беше презентиран предварително, а на 30 януари 2018 г. той беше представен пред специализирания състав на Общинския експертен съвет по устройство на територията в НАГ. Не може да се каже, че е приет, напомни проф. Ковачев, но беше одобрен от Разширения експертен съвет с бележки, които проектантите отразяват. Така стартира цялата фаза по приемането на плана. След отразяване на бележките ще бъдат проведени и обществени обсъждания във всеки от трите района - "Изгрев", "Лозенец" и "Средец", които засяга. Следват и срещи с неправителствени организации.
"Тричасовата дискусия на 30 януари с активното участие от 67-души разширен експертен съвет мина успешно. Представихме официално разработката. Чакам бележките, които бяха направени и които аз определям като разумни". Това каза Чл.-кор. на БАН проф. д.а.н. арх. Атанас Коваче след обсъждането на предварителния Проект за ПУП на Борисова градина.
"Паркът попада в 3 административни района и е на фрагменти. Най-важното според мен са големите УПИ-та, за да влюча обектите, които не са свойствени за парка и да са част от паркова територия. Идеята ми е да се запази парковият харатер на Борисовата градина, за да защитим обществения характер на парка. Това, че в миналато тук са били допуснати спортни съоръжения, аз не мога нито да променя и не мога да "изчистя, коментира арх. Ковачев".
"Предвидиле сме 13 големи УПИ-та в 10-тина квартала в трите района – "Лозенец", "Изгрев" и "Средец". Идеята на големите УПИ-та е да не се правят малки урегулирани поземлени имоти, на които след това може да се смени предназначението, т.е. големите УПИ-та са предпазна мярка. Такъв беше лайтмотивът в новия ни вариант", уточни проф. Ковачев.
Какво предлагат "Ковачев Архитекти"
Къпалнята "Мария Луиза" да се върне към обществен живот, казва арх. Ковачев За софиянци, които нямат голяма река или море, това място се свързва с плаж – в един период е "Мария Луиза", в друг – "Република". Но в периода 2005-2007 г. това място напълно деградира. Предлагаме на общината да води преговори със собствениците за публично-частно партньорство и да се възстанови предишното предназначение на къпалнята. Напомням, че лятната къпалня "Мария Луиза" е обект със самостоятелна висока културна значимост, за който е необходимо да се определи самостоятелна превантивна устройствена защита в рамките на охранителната зона на резервата, смята проф. Ковачев.
Освобождаваме парка от автомобили - няма да се паркира около стадионите. В парка ще влизат само линейки, пожарни, полиция, автобуси, които довеждат и отвеждат спортистите. Паркирането става само в периферията. Сега паркът има 222 паркоместа, като 180 са в подземния паркинг при стадион "Васил Левски". Ще има два подземни паркинга – под автокъщата "Капитолия", която ще бъде изместена, и при гара "Пионер". Територията около гара "Пионер" няма да бъде зелена площ, а зона за спорт и атракции. Сега там има склад на частен терен. ПУП-ът предвижда изграждането на изцяло нов комплекс, който ще поеме и част от спортните съоръжения на Спортна София. Припомняме, че Управителният съвет на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) реши да продава гара Пионер, защото управлението на имота е свързано с големи разходи, които са непосилни за компанията. Предвижда се съхраняване на участъка от жп линията, който да бъде използван за атракцион. Бъдещият подземен паркинг при гара "Пионар" е за 340-350 места за обслужване на зоната и бъдещото "атракционно" влакче там.
Паркинг ще има и по ул. "Кирил Видински" покрай Семинарията – това е широка улица, която не е активна в транспортно отношение и затова е подходяща за подземен паркинг. Докато подготвяхме проекта след първоначалното представяне, припомня арх. Ковачев, стана ясно, че Столична община вече я е превърнала в "зелена зона".
Другото място за надземен паркинг е между телевизионната кула и руското посолство – при Паркхотел "Москва" – там ще има около 100 места по дължината на недемонтираната трамвайна линия.
Другият подземен паркинг ще е под "Драган Цанков", за да може да бъде ползван от посетителите на тенис кортовете около зала "София". При съседния "технически" тунел за обслужване на Метрополитена е предвиден подземен паркинг за 420 коли, подобно на изградения паркинг при МС "Стадион Васил Левски" (3 нива по 60 коли или общо 180 коли).
При телевизионната кула е предвиден е широк обществен достъп до изгледната площадка в сградата..
Единственото строителство още от първоначалния проект е на мястото на автомобилната къща "Капитолия". Там ще се направи музей "Зелената памет на София". Тя е в зоната между Розариума и ул. "Драган Цанков". Предвидената сграда е с кота корниз максимум 10 м и ограничителни линии на застрояване. В нея може да се помести и парковата администрация. Няма да отнемаме никаква растителност, не поваляме никакви дървета. Това ясно трябва да се разбере, категоричен е арх. Ковачев.
Искаме да възстановим бирабията "Ариана" – такава, каквото е била при възникването й. Събрали сме много снимков материал и имаме богат архив, който ще предоставим за ползване на тези, които след това ще работят по нашия план. Целта е да се възстанови старият облик на бирарията. По-късните намеси по нея от 80-те години са приети за допустими - музикален фонтан със светомузика. Използването на дъното на езерото за зимна пързалка също е допустимо, като се препоръчва да се използва максимално цялата му площ. Не се допуска разполагането на преместваеми съоръжения в частта към Орлов мост, поради негативното им въздействие върху цялостния комплекс.
Много съществен момент в ПУП-а е възможността за извършване на цялостна реконструкция на парковата част в участъка между бул. "Евлоги Георгиев", ул. "Драган Цанков" и лесопарковото насаждение. Теренът на стадион "Юнак" (бивша зимна пързалка "Дружба") се реконструира съобразно предписанията на ОУП в озеленена площ. Новоформираната територия се очаква да бъде притегателен център с мултифункционално предназначение - пасивен и активен отдих, концерти на открито, използване през зимата за пързаляне и шейни и много други възможности. В участъка, обхванат от съществуващата конна база, обекти на Спортна София и Розарума, се предвижда формиране на цялостна паркова композиция.
Вело движение сме предвидили през целия парк", каза още проф. Ковачев.
Бележките
"Интересното е, че за разлика от предварителното обсъждане сега част от бележките бяха да се направят повече паркоместа.
Втората бележка беше да се предвидят повече възможности за връзка с парковата територия, защото сега тя е насечена от големи булеварди като "Алея Яворов", "Драган Цанков", "Симеоновско шосе". До този момент не предвиждах големи надлези и подлези, защото те са скъпи съоръжения и за да не нарушат територията. Но се появи предложение подлезът при "Незабравка" да бъде разширен, защото се ползва от много пешеходци и велосипедисти. Другото, което ще предложим в резултат от препоръките, са елегентни пасарелки, които да са в унисон с парковата територия. Ние залагаме тези съоръжения, но кога те ще бъдат реализирани, зависи от финансовите възможности. Може да става на етапи. Хубаво е да има безпрепятсван достъп до парка от всички посоки, независимо от разсичащите го големи булеварди, каза още проф. Ковачев.
Какво още предвижда планът
Допуска се реконструкция на сградата срещу подхода към ресторант "Ловен дом" заради нуждите на базата за конна езда - параметрите обаче не се променят.
В по-голямата част на парка е предвидена консервация на съществуващата планова композиция. Пълна реконструкция се предвижда в парковата зона към ул. "Драган Цанков". Много съществен момент е възстановяването на Японския кът и Алпинеума. По отношение на настилките е предвидено спазване на оригиналната концепция, според която алеите се настилат с щуп. За резерватната част и охранителната й зона до бул. "Яворов" се допуска вместо щуп да се използва трайна настилка с подобна визия, а за лесопарковите участъци - водопропусклива настилка.
Не се допуска разполагане на рекламни елементи никъде по територията на м. Парк "Борисова градина" - нито самостоятелно, нито по сгради и съоръжения с постоянен или временен характер.
Ресторантът към Националният стадион се запазва и се предвижда цялата зона между мостчето и него да се използва лятно време за открито кафене.
За Трите дансинга в така нареченият Маймунарник се предвижда възстановяване на плановата композиция от три кръгли танцувални площадки с различен диаметър, които към момента са съхранени на терена. Допуска се изграждане на естрада, както и поставяне на преместваеми обекти, но по индивидуални проекти, синхронизирани с резерватната стилистика и тематика. Високоалкохолни напитки няма да се продават. Ще бъде възстантовена и тоалетната.
Лятната читалня се запазва, ще бъде възстановена по автентични данни като преместваем обект павилионът за книги.
Допуска се модернизация на националния стадион "Васил Левски" чрез частично покриване на трибуните с леки подвижни козирки. Същото се отнася и за комплекс "Българска армия". Но съществуващите игрища няма да се разширяват.
И нещо любопитно за метростанция "Васил Левски" – ПУП-ът предвижда изграждането на директен подземен пешеходен подход (подлез) към пешеходния тротоар пред сградата на Строителния техникум. Така ще се гарантира безпрепятственото преминаване най-вече за учениците, тъй като на кръстовището на "Графа" и "Евлоги Георгиев" автомобилното натоварване е голямо.