Кметът на Враца Калин Каменов: Враца ще придобие един нов, съвременен и европейски вид

Бр. 6 на Списание ГРАДЪТ
Г-н Каменов, пред старт е обновяването и модернизирането на централната пешеходна зона на гр. Враца и прилежащата улична мрежа с безвъзмездно финансиране по ОП "Региони в растеж". Какво разчитате да се промени след реализацията на проекта?
- С реализацията на проекта ще се постигне единна концепция, която включва пешеходни настилки, велосипедни алеи, цветово оформление и художествено осветление, подходящи елементи на градския дизайн – малки архитектурни форми, указателни знаци, енергоспестяващо улично осветление, различни форми на градско озеленяване, както и създаване на достъпна архитектурна среда. Общата инвестиция за модернизирането на пешеходната зона в централната градска част е на стойност 6 975 000 лв. Първата копка се планира след приключване на откритата процедура за избор на изпълнител.
Сигурен съм, че след реализирането на проекта промяната на централната градска част, основния булевард и улиците в този район ще бъде генерална. Нашият град ще се превърне в по-удобно и по-привлекателно място за живеене, където можем да работим и да отглеждаме своите деца. Радвам се, че се одобри и идеята ни за търсене чрез публично-частно партньорство на инвеститор за Сувенирната палата. Проявен интерев вече има от трима инвеститори и това означава, че през следващата година централната градска част ще се превърне в голяма строителна площадка, но пък ще бъде реализирана една огромна промяна на облика на центъра, а Враца ще придобие един нов, съвременен и европейски вид.
Какви мащабни проекти с европейско значение са в ход и на каква стойност?
- Още първата година от управлението, аз и моят екип започнахме коренна промяна на начина на управление на Враца. Смятам, че правилният начин на управление е да имаш два плана - краткосрочен - за следващите 2-3 г. с най - належащите задачи, и дългосрочен - в перспектива поне за 10 г. Проектите, които реализираме, са свързани с дългосрочната управленска визия, а именно как трябва да изглежда общината след 10 г. За да развиваме Враца е необходима добра бизнес среда и възможности за нови инвестиции. За да се случи това, са необходими качествена инфраструктура и добро образование, ориентирано към нуждите на бизнеса.
Най-голямото предизвикателство пред мен и моят екип бе завършването на "Интегрираният проект за воден цикъл на гр. Враца". Проектът имаше реална опасност да бъде провален. Започнахме разговори с изпълнителите и за първи път Община Враца наложи неустойки на фирмите за забавянето на дейностите по проекта. След изключително много работа успяхме, с помощта на правителството на Бойко Борисов и Министерството на околната среда и водите да спасим проекта. Чрез подписване на договор за втора фаза, на стойност 80 млн. лв., проектът Воден цикъл е обезпечен финансово до 2020 г.
В момента можем да кажем, че дейностите по линейната част в града вече приключват и има цели улици и квартали, които забравят за водния цикъл. Възстановени са и голяма част от пътните настилки в града. От общо 4 обекта по проекта, 3 вече са готови. Най-голям проблем на Община Враца е четвъртият – рехабилитация на стоманен и реконструкция на съществуващ захранващ азбестоциментов водопровод от язовир "Среченска бара" до град Враца. Община Враца е поставена пред изключително тежка ситуация – да възстанови дадените преди 4 години авансово 11 млн. лв. на консорциума, който е трябвало да извърши строителството на довеждащия водопровод. Парите са преведени още от предишната кметска управа, но работата на фирмата изпълнител все още не е започнала.
От Министерството на околната среда и водите получихме предупредително писмо, че ако парите не бъдат възстановени от НАП ще ги събират принудително. Търсим варианти за справяне с този мегапроблем, като единият от тях е не толкова популярен – Община Враца да поеме дълг, който ще даде възможност Общината да управлява собствените си ресурси, а след това да се търсят средствата по събеден път. Ще бъде много трудно, но това е най-честният вариант.
През последната година Враца има повод за гордост и това е напредъкът по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Само преди една година градът ни беше на последно място от всички областни градове по брой регистрирани Сдружения на собствениците. Те бяха едва 9 и нямаше нито 1 започнат блок за саниране до началото на 2016 г. Днес, във Враца има обновени 13 жилищни сгради, вложената инвестиция е за 11 млн. лв. и 739 домакинства ще живеят в по-модерни и по-уютни домове.
Всеки един от обновените блокове има своята идентичност и цветови ансамбъл. Блокът на ул. "Братя Миладинови" №10 се превърна в олицетворение на патриотизма, след като на фасадата му бе изписано емблематичното стихотворение на Христо Ботев "Хаджи Димитър". Символът на Европейския съюз – 12-те звезди в кръг, греят на син фон на една от стените на блока на бул. "Втори юни" № 70. Високо, на лицевата фасада на сградата на 13-етажния блок №54 в ж.к. "Сениче" се извисява гербът на Община Враца.
През тази година във Враца бе открита и първата уникална за България система за видеонаблюдение. Инвестицията е на стойност близо 460 000 лв. и чрез нея ще се намали броят на катастрофите, пътните нарушения и извършените престъпления в града. На 13 кръстовища в града са монтирани 35 камери. Ще продължим да надграждаме и се надявам направената инвестиция да бъде пазена, защото сигурността е изключително важна за Община Враца.
В напреднала фаза са и проекти, свързани с обновяване на градския транспорт. Оценка на първа фаза е преминал поректът "Изграждане на интегрирана иновационна "зелена" транспортна мрежа в град Враца", чиято стойност е 56 млн. лв. Проектът предстои да бъде оценен и във Федералното министерство на околната среда в Германия. Чрез него се предвижда разширяване на съществуващата система за градски транспорт, ще бъде обновен тролейбусният автопарк и ремонт на контактната мрежа, или иновативни транспортни средства – електробуси. Ще се обновят спирките на и ще се обособят велоалеи в рамките на градската улична мрежа.
Община Враца е подала за одобрение и проект "Инвестиционни решения при управление на градския транспорт", който е част от Програма "ИНТЕРРЕГ VA Румъния – България 2014-2020". Проектът е разделен на две проектни предложения, като максималната допустима стойност на финансиране е 3,7 млн. лв. евро. Чрез него се предвижда създаване на приложение смартфон "смарт град", който ще предоставя информация за графиците на обществения транспорт, трафика, автоматично плащане на паркинг, туристическа информация.
През последните две години положихме началото на промени, касаещи инфраструктурата, образованието, културата, спорта, туризма и сигурността на жителите. За мен и моят екип най-голямато предизвикателство е да направим всичко възможно младите хора да останат в нашия град – тук да завършат своето средно образование, да продължат във Висше учебно заведение и да се развиват професионално. Това е изключително трудно, но не и невъзможно. Смятам, че посоката е правилна, защото тя е начертана от нашите съграждани. Точно поради тази причина ще продължавам да работя за промяната на Враца.