Индустриално-технологичен парк ще изграждат във Варна



Индустриално-технологичен парк ще бъде изграден във Варна. За реализацията на проекта морската община и Национална компания "Индустриални зони" ще учредят смесено дружество. Това обясни заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на среща с представители на бизнеса от региона.
За бъдещия хай-тек парк Община Варна ще предостави терен с площ от 41 680 кв.м, който е разположен в островната част на Южна промишлена зона ("Острова") и има пряк излаз на Черно море. Ангажиментът на държавата ще бъде да изгради инфраструктурата.
"Обсъждахме в оперативен порядък всички въпроси с кмета Иван Портних, като се надяваме в кратки срокове да стартираме работа по Подробния устройствен план на зоната и Плана за регулация, за да може след това да започне и физическата работа в нея", обясни зам.-министър Манолев.
По думите му зоната е на ключова локация, осигуряваща бърз достъп до воден, железопътен, автомобилен и въздушен транспорт, а към нея има и заявен инвеститорски интерес. "За последните 10 години на територията на област Варна има 15 сертифицирани проекта по Закона за насърчаване на инвестициите, на обща стойност около 800 млн. лв. Надявам се и вярвам, че с новата индустриална зона ще имаме нов ръст на инвестициите и нови разкрити работни места в региона", посочи икономическият заместник-министър.
Той коментира и че Варна има много добри макроикономически показатели, които също са предпоставка повече инвеститори да я изберат. БВП на глава от населението във Варна е по-висок от средния за страната – 12 517 лв./човек, а брутните заплати в областта надхвърлят 10 000 лв. годишно, задържайки Варна на пето място в страната по този показател. Висшистите в областта са 30%, а безспорно преимущество е, че Варна е и утвърден туристически център, стана ясно от неговото изказване.
Инвестиционни намерения за изграждането на индустриални паркове бяха обявени и от други общини през последните месеци. Наскоро стартира инициатива за създаването на нова индустриална зона в Стара Загора. Предложен е общински терен от 110 дка на околовръстния път (бившето опитно поле). На последната сесия на Общинския съвет тази земя е апортирана в ново дружество, в което държавата ще се включи с парична вноска, съответна на оценката на апортираната земя. С парите ще се изгради инфраструктурата. Целта е осигуряване на работни места, привличане на инвеститори и разширяване на потенциала с близките градове като Димитровград, Хасково, Сливен, Ямбол, откъдето могат да се привлекат кадри.
Кметът на община Сандански Кирил Котев също изпрати през септември официално писмо за намерение в Министерството на икономиката за обособяване на индустриална зона. Общината вече е проучила конкретни терени, на които може да се реализира проекта, като е предложила две локации - всяка по около 250 декара.
"Обособяването на индустриална зона в Сандански е проект, който ще има огромно значение не само на регионално ниво, но и в национален план. С оглед международната ситуация, редица чуждестранни компании търсят възможност да релокират капитали и да получат достъп до единния европейски пазар. Сандански може да предложи именно това – бърза връзка до Средиземно море, възможност за придвижване на товари с автомобилен и жп транспорт към Централна и Западна Европа и перспективи за обособяване като логистичен център за трети страни", смята Котев. Акцент е поставен на благоприятния момент и увеличаващия се интерес от потенциални инвеститори към региона.
Повече за индустриалните проекти, които се реализират в страната, можете да откриете в дигиталната база данни pds.bg