Ключови проекти за развитие на газовата инфраструктура
ГРАДЪТ ИНФРАСТРУКТУРА, БР. 3
Състоянието и развитието на газовата инфраструктура е съществена предпоставка за развитието и либерализацията на вътрешния газов пазар. Националният комбиниран газов оператор "Булгартрансгаз" ЕАД носи основната отговорност за сигурността, надеждността, развитието и свободния равнопоставен достъп до националната газова инфраструктура – преносната мрежа за транспортиране на природен газ до потребители в страната, подземното хранилище за съхранение на природен газ и преносна мрежа, основно предназначена за транзитен пренос на газ през територията на България. Същевременно в качеството си на комбиниран газов оператор в държава - членка на ЕС, съгласно енергийното законодателство произтичат задълженията на дружеството за интегриране на националната газопреносна система с регионалната и европейската с цел създаване на единен, конкурентен общоевропейски газов пазар.
Вече се работи по анализа на търсенето и предлагането, оценката на риска, изискванията на европейското енергийно законодателство, както и задълженията на комбинирания газов оператор към обществото определят необходимите инвестиции, тъй като тези дейности са планирани за периода 2016 - 2025 г. Предвидените за периода 2016 - 2025 г. инвестиции ще допринесат за повишаване и гарантиране на техническата сигурност, безопасност и надеждност на газовата инфраструктура, както и изпълнение на изискванията за опазване на околната среда за посрещане на очакваното нарастващо търсене на газ в страната и региона, отбелязват от дружеството.
Проектите на "Булгартрансгаз" ЕАД, включени в списъка с проекти от "общ интерес", са част от двa от приоритетните за Европа газопреносни коридори. Чрез включването на даден проект в списъка с проекти от "общ интерес" ЕК го идентифицира като инвестиция с особено значение за сигурността и диверсификацията на доставките на природен газ в Европа, както и за изграждането на интегриран и конкурентен пазар.
Коридорите са: Коридор връзки север-юг между газопреносните мрежи в Централна източна и Югоизточна Европа (NSI East и Южен газов коридор (SGC).
·Коридор връзки север-юг между газопреносните мрежи в Централна източна и Югоизточна Европа (NSI East), обхваща проектите:
- Разширение на капацитета на ПГХ "Чирен"
- Рехабилитация, модернизация и разширение на съществуващата газопреносна система
- Проект за изграждане на газопровод/и за увеличаване на капацитета на междусистемната свързаност на Северния полупръстен на националната газопреносна мрежа на "Булгартрансгаз" ЕАД и газопреносната мрежа на "Трансгаз С.А.", Румъния
- Изграждане на газов хъб в България
- Проект Eastring - България
Проектът за Разширение капацитета на ПГХ "Чирен"
- обща прогнозна стойност 7 800 000 евро.
- проектното предложение на "Булгартрансгаз" ЕАД е избрано да получи финансова подкрепа по програмата CEF. Размерът на безвъзмездните средства е 50% от стойността на действието - 3 900 000 евро.
Проектът предвижда поетапно увеличаване на капацитета на единственото на територията на България газохранилище с цел постигане на по-големи обеми съхраняван газ, повишени налягания в газовия резервоар и по-големи средни денонощни дебити за добив и нагнетяване. Проектът предвижда увеличаване на обема работен газ до 1 млрд. куб. м и увеличаване на дебита на добив и нагнетяване до 8 – 10 млн. куб. м на ден.
С проекта за неговото разширение се цели, от една страна, да бъдат създадени условия за гарантиране сигурността на доставките до българските потребители и потребителите в страните от региона, а от друга – развитието на ПГХ "Чирен" като търговско хранилище в един взаимосвързан регионален и общоевропейски пазар, тъй като ПГХ "Чирен" е неразделна част от регионалната газова система, състояща се от междусистемни връзки, LNG терминали, хранилища.
Рехабилитация, модернизация и разширение на съществуващата газопреносна система. Обща стойност на проекта – 1.7 млн. евро. Размерът на безвъзмездното финансиране съгласно споразумението е 50% от сумата на действието – до 850 000 (осемстотин и петдесет хиляди) евро.
Проектът включва следните видове дейности:
- Модернизация и рехабилитация на компресорни станции
- Инспекции за установяване и характеризиране състоянието на газопроводите
- Ремонт и подмяна на участъци от газопровода след инспекции
- Разширяване и модернизация на съществуващата газопреносна мрежа
- Внедряване на системи за оптимизиране процеса на управление на техническото състояние на мрежата.
Проект за изграждане на газопровод(и) за увеличаване на капацитета на междуистемната свързаност на Северния полупръстен на националната газопреносна мрежата на "Булгартрансгаз" ЕАД и газопреносната мрежа на "Трансгаз С.А.", Румъния - преносен коридор България - Румъния - Унгария - Австрия
Проектът е част от концепцията за координирано развитие на газопреносните мрежи на България, Румъния и Унгария (преносен коридор България - Румъния - Унгария - Австрия), предназначен за двупосочен пренос на природен газ между страните. Проектът на българска територия включва изграждане на нова инфраструктура и модернизация и разширение на съществуващата с цел увеличаване капацитета на междусистемната свързаност на Северния полупръстен на националната газопреносна мрежата на "Булгартрансгаз" ЕАД и газопреносната мрежа на "Трансгаз С.А.", Румъния. Изпълнението на българския участък заедно със съществуващата газопреносна инфраструктура се очаква да осигури технически възможности за доставки на между 3 и 5 млрд. куб. м годишно природен газ между планираните входни точки на южната граница на България и между Румъния и Унгария, с възможност за достъп до Централноевропейския газов пазар.
Изграждане на регионален газов хъб в България – газов хъб "Балкан". Концепцията за изграждане на газоразпределителен център (хъб) на територията на България е основана на идеята в определена реална физическа точка в района на гр. Варна да постъпват от различни източници значителни количества природен газ за по-нататъшно транспортиране, като в същото време в тази точка се организира и място за търговия с газ – хъб, където всеки пазарен участник би могъл да извършва сделки с природен газ на пазарен принцип.
Създаването на газов хъб цели да бъде изградена необходимата газопреносна инфраструктура, която да свърже пазарите на природен газ на страните членки в региона - България, Гърция, Румъния, Унгария, Хърватия, Словения, и през тях тези на страните членки от Централна и Западна Европа, както и на държавите от енергийната общност - Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина и др., като по този начин допринесе за постигането на основните приоритети на европейската енергийна политика. В хъба биха могли да постъпват количества природен газ от различни източници – руски природен газ през нов морски газопровод и по действащото към момента трасе, природен газ, добиван в шелфа на Черно море – българския (от блокове "Хан Аспарух", "Силистар", "Терес") и румънския, природен газ от източници на Южния газов коридор (Каспийски регион, Близък изток и Източно Средиземноморие) и LNG от терминалите в Гърция и Турция.
България получи съфинансиране по програма "Mеханизъм за свързване на Европа" за "Предпроектно проучване за проекта газов хъб "Балкан".
·Южен газов коридор (SGC) включва:
- Междусистемна връзка България – Турция.
Междусистемната връзка Турция – България е проект за развитие на междусистемната свързаност на газопреносните мрежи на "Булгартрансгаз" ЕАД (България) и "Боташ" (Турция), чрез който да се осигури възможност за диверсификация на източниците на природен газ, доставящите партньори и маршрутите и по този начин да се повиши сигурността на доставките в региона и развитието на конкуренцията.
ITB представлява нов сухопътен газопровод в участъка между село Лозенец и българско-турската граница в района на с. Странджа (успореден на съществуващия транзитен газопровод) с дължина на българска територия около 76 км, диаметър на тръбата 700 мм и капацитет около 3 млрд. куб. м годишно при работно налягане 64 bar. Предвижда се и изграждане на компресорна станция "Лозенец 2" в близост до съществуващите компресорни мощности в района на с. Лозенец.
Проектът, като част от приоритетния Южен газов коридор, е ключов по отношение сигурността и диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ към/през България и региона. ITB може да осигури достъп до всички настоящи и бъдещи входни точки и източници на Турция – азербайджански и друг природен газ, както и LNG спот доставки от съществуващите терминали в Турция. Изпълнението му е в пряка връзка с постигането на необходимите условия за създаване на конкурентен газов пазар, повишаване гъвкавостта на системите и пазарната интеграция
Предпроектното проучване, за което беше определена от ЕК финансовата подкрепа до 190 000 евро, е завършено в началото на 2016 г. През април 2016 г. резултатите от предпроектното проучване бяха съобщени на турската страна.
Междусистемните газови връзки - параметри Присъединяване на Междусистемна газова връзка Гърция - България (IGB) - срок 2016 - 2018, стойност - 8170 хил. лв. Свързване с Междусистемна газова връзка България – Сърбия, срок 2016 - 2018, стойност - 3970 хил. лв. Междусистемна газова връзка Турция – България (ITB), срок 2016 - 2019, стойност - 100 224 хил. лв. |
Посочените средства представляват финансирането, което ще бъде осигурено от "Булгартрансгаз" ЕАД.