Вижте презентацията на арх. Здравко Здравков за промените в Закона за устройството и застрояването на Столична община
Акцент са новите правила за усвояване на територията, които целят устойчиво развитие на града
От Направление "Архитектура и градоустройство" в Столична община разпространиха презентация на главния архитект на София Здравко Здравков, в която са описани по-важните промени в Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО). Здравков представи измененията на дискусия в понеделник в Централния дом на архитекта в София.
Разгледайте файла тук.
Акцент в презентацията са новите правила за застрояване, които целят устойчиво развитие на града.
Строителството на небостъргачи ще бъде разрешено само на три места в София - зад Централна жп гара, вкл. в част от бившата НПЗ "Хаджи Димитър" (Сточна гара) и в част от НПЗ "Военна рампа" (около жп гара София-Север), от двете страни на бул. "Цариградско шосе" след 7-ми километър (от детелината за летището до р. Искър) и покрай Западната дъга на Околовръстния път в района на жк "Люлин" - от кв. "Филиповци" до "Обеля".
В същото време ще се наложат редица ограничения: в комплексните градски (обслужващи) центрове от първо, второ и трето "А" ниво максималната височина на сградите ще е 125 метра (бел. ред. - сега там няма ограничение за кота корниз). А в останалата част на София, вкл. в комплексните центрове от трето "Б" ниво и в смесените многофункционални зони (СМФ), които не попадат в комплексни центрове, сградите ще са високи до 75 метра.
В презентацията може да видите и примерите, които арх. Здравков даде за надвишени строителни параметри чрез използване на вратичките в закона - комбинация от СМФ + чл. 27, ал. 3 от ЗУТ (без ограничение за плътност и кинт в ъглови парцели). Коефициентът на интензивност при тези сгради/проекти е между 11 и 15,64.
По този повод главният архитект предлага при надвишаване на строителните параметри, предприемачите да плащат трикратна такса за разрешение за строеж за надвишените параметри. А специално за ъгловите имоти плътността и интензивността на застрояване да превишават максимум с 50% определените параметри в приложението към закона.
Друга важна новост е, че за одобряване на подробни устройствени планове (ПУП), предвиждащи строителство на общественообслужващи сгради с разгъната застроена площ над 20 000 кв. м и/или височина над 75 метра ще се изисква доказване на транспортно-комуникационното обезпечаване на територията. За целта ще се прави проучване, анализ и симулация на транспортното обслужване с отчитане на съществуващия и бъдещия трафик в достатъчен за обслужването обхват.