Зам.-министър Атанаска Николова: Ефективното използване на природните ресурси и опазването на околната среда са основен приоритет на МОСВ
Ефективното използване на природните ресурси и опазването на околната среда са в основата на устойчивото развитие и приоритетна цел на МОСВ. Основен инструмент за нейното постигане е ОП "Околна среда" 2014-2020, която е разработена в съответствие със стратегията Европа 2020 за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Това заяви зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова на откриването на Дванадесетата годишна конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции, България 2017", която се провежда в София Ивент Център.
Най-значителен финансов ресурс – 2,3 млрд. лв., по ОПОС 2014-2020 е насочен към приоритетна ос 1 "Води". Зам.-министър Атанаска Николова посочи, че във водния сектор акцент в политиката са инвестициите в екологична инфраструктура за пречистване на отпадъчни води и осигуряване на чиста питейна вода, както и насърчаването на бизнеса към въвеждане на технологии за пестене на водния ресурс.
В сектор "Управление на отпадъците" заложените средства в оперативната програма са малко над 520 млн. лв. Те са насочени към проекти за третиране на отпадъците като ресурс – разделно събиране и рециклиране на биоотпадъците.
С другите си финансови инструменти – Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и Националният доверителен екофонд (НДЕФ), МОСВ инициира пилотни програми, целящи стимулиране на ефективното използване на природните ресурси, заяви зам.-министър Николова. И даде пример с програмата за подпомагане на общините за ефективно управление на находищата на минерални води на тяхна територия, която е в ход от 2016 г.
Приоритет на МОСВ е и изграждане на последователна и устойчива политика на предотвратяване и управление на риска от наводнения, с основна цел опазване на здравето на хората, гарантиране на стопанската дейност и на стратегическата инфраструктура на страната.
По приоритетна ос 4 на ОПОС е предвиден финансов ресурс от над 150 млн. лв. за превенция и управление на риска от наводнения и свлачища, в т.ч. екосистемно базирани решения, посредством изграждане на "зелена инфраструктура", създаване на Национална система за управление на водите в реално време. В края на миналата година бяха приети първите за страната Планове за управление на риска от наводнения, в които са предвидени както конкретни инфраструктурни дейности за превенция и защита, така и мерки за подобряване на законодателната среда, подобряване на координацията между отговорните институции и мерки свързани с информираността на населението, посочи Атанаска Николова.
Към момента Министерството на околната среда и водите и Световната банка подготвят разработването на Национална стратегия за адаптация към изменението на климата. Климатичните промени са неоспорим факт и оказват въздействие върху всички сектори на икономиката, затова страната ни трябва да се приспособи към необратимите климатични процеси, заяви зам.-министърът. Националната стратегия за адаптация ще е с хоризонт 2030 г., основната й цел е да намали уязвимостта на страната от климатичните промени. Ще бъде извършен анализ на макроикономическите последици от изменението на климата в България. Ще бъде изготвен и План за действие с конкретни мерки за адаптация, на база обективни показатели като брутен вътрешен продукт, доход на глава от населението, секторна продукция и ниво на заетост.