HTI България и нашето отношение към темата: Компостиране и пречистването на води
Темата за управление на отпадъците и намаляване генерирането им е широко дискутирана, но за съжаление все така предизвикателна за България. Страната ни се нуждае от опита и добрите практики на страни успели да реализират добри резултати в областта. През тази година една от важните стратегии за HTI България е развитието на нашите компетенции в направление Екология, където залагаме на приложение и добри практики в областта на компостирането и пречистването на води.
Една от стъпките, които предприехме беше във формата на изложението Save the planet, което се проведе на 7-9 март 2017. Търговският отдел на Австрийското посолство организира B2B срещи с цел провеждане на работни дискусии между австрийски фирми специализирани в доставки на оборудване и решения за управление на отпадъците и български бизнес партньори. Привлечени бяха инвеститори, предприемачи, представители на държавната администрация и общините, специалисти в областите - управление на отпадъци, екология и селско стопанство. Разбира се най-важната задача на бизнеса е да е в услуга на обществото, именно затова за нас беше изключително важно да чуем техните идеи, породени от нуждите на страната ни и да съдействаме за тяхното осъществяване. HTI България отново заложи на едно иновативно, екологично и ресурсо-ефективно решение в лицето на нашите партньори Compost Systems, с които имаме изградени два, вече работещи обекта, Депата за третиране на отпадъци във Варна и Никопол.
Като последваща стъпка, искаме да задълбочим дискусиите по темата и информираността на институциите с участието си в екологичния панел по време на Годишна конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции", организирана от ГРАДЪТ Медиа Груп, която ще се проведе на 15 юни 2017 в SEC.
Тенденцията е "Земя без сметища", а компостирането е един природосъобразен метод с екологични и икономически ползи. Освен превръщането на отпадъците в нови ресурси за икономиката, то подпомага и естествения кръговрат на веществата. Компостът доставя на почвата вещества като азот, фосфор и калий. Фосфора е биогенен елемент, който няма естествен кръговрат. Използва се за обогатяване на земеделските торове (90%) и при производството на перилни и почистващи препарати. Известно е, че залежите на фосфор са ограничени и изчерпаеми и това ще става все по-актуална тема за бъдещето на Планетата ни. В тази връзка компостирането е метод, допринасящ за устойчивото развитие на Земята. Полученият готов компост подобрява структурата на почвата, повишава йонообменния й капацитет, отблъсква градинските вредителите и потиска болестите.
Огромните предимства на компостирането, го превръщат в добра отправна точка за новият програмен период на европейско финансиране за постигане на целите, които страната ни е поела до 2020г. по отношение управлението на отпадъците. Като част от задължението на България като държава членка на ЕС е да предприемем мерки да бъдат депонирани само отпадъци, които вече са предварително третирани. Това е цел с комплексна отговорност от страна на гражданите, бизнеса и общините. С повече от 25 години опит в компостирането Compost Systems са доказан лидер в Европа. Независимо дали става дума за обществени поръчки или частния сектор, нашите австрийски партньори предлагат технологии в добра комбинация с правилното оборудване. Ние от HTI България, като представители на Compost Systems активно участваме в идеите им - от инвестиционното намерение до въвеждането в експлоатация, давайки най-доброто решение за всеки индивидуален случай. Това предполага дълбоки познания и практически опит. Те са важни, тъй като компостирането е строго индивидуален процес при който различни видове отпадъци и комбинации от тях, могат да дадът продукция с различно приложение.
В допълнение на нашата стратегия за ефективно управление на отпадъците в рамките на годината в структурата ни концентрирано работи екип от специалисти. Те имат задача да предоставят комплексни и специфични технически решения по проект, както за компостиране, така и за предварително третиране чрез анаеробно разграждане.