13.5 милиона лева за управление на отпадъците на столицата за 2017
"ГРАДЪТ ИНФРАСТРУКТУРА"
Управлението на отпадъците е стар проблем и модерен бизнес. Включва събирането, транспортирането, преработката или изхвърлянето, управлението и контрола на отпадъчните материали и е белег за нивото на развитие на дадена страна. По света се прилагат различни методи на третиране на отпадъците. България засега има 23 регионални системи за управление на отпадъците и 3 завода за преработката им - софийският е най-големият и на-модерният. За периода 2014 - 2020 са предвидени 562 млн. лв. в сектор "Отпадъци". Целта е надграждане на системите чрез центрове за повторна употреба на отпадъците, анаеробни компостиращи инсталации, инсталации за предварително третиране, съоръжения за отделно третиране, инсталации за производство на енергия.
Депонирането но отпадъците е обичайна практика в повечето страни. Проектните характеристики на съвременните депа включват методи за ограничаване на инфилтрата - глина или синтетичен хастарен материал. Депонираният отпадък обикновено се сгъстява, за да се увеличи плътността и стабилността му, и се покрива, за да не привлича вредители. Много от депата за отпадъци имат и системи за извличане на сметищен газ, който се изпомпва от депото и пламва или изгаря в газов двигател за генериране на електричество.
Изгарянето е метод, при който твърди органични отпадъци се подлагат на изгаряне, за да се превърнат в отпадъчни и газообразни продукти. Изгарянето е признато като метод за обезвреждане на определени опасни отпадъчни материали. Заедно с това е спорен метод заради емисиите на замърсяващи газове. "Отпадъци за производство на енергия" (waste-to-energy) или "енергия от отпадъци" (energy-from-waste) са широко използвани термини за съоръжения, които изгарят отпадъци в пещ или котел за генериране на топлина, пара или електричество.
Рециклирането е практика за възстановяване на ресурсите. Най-често срещаните продукти, които се рециклират, включват алуминий като кутийки за напитки, мед под формата на тел, стоманени кутии за храни и флакони, стари стоманени мебели или оборудване, полиетиленови и пластмасови бутилки, стъклени бутилки и буркани, картонени кашони, вестници, списания и лека хартия и кутии от вълнообразни плоскости.
Един от начините да се постигне устойчивост е да се преориентира управлението на отпадъците към рециклиране на стъкло, храна, хартия и картон, пластмасови бутилки и метал.
Възстановяването на ресурсите използва опити за анализ на жизнения цикъл, за да предложи алтернативи за управление на отпадъците.
Заводът за механично-биологично третиране на отпадъците в София
Според плана за 2017 г. се очаква да се достигнат максимални стойности на производство на RDF – 156 500 тона, максимално отделяне на рециклируеми материали – 30 000 тона, минимални количества отпадъци за депониране и преработване на 380 000 тона годишно битови отпадъци. Процесът включва приемане и предварително сортиране заедно с отделяне на опасни и едрогабаритни материали, механично третиране за отделяне на рециклируеми материали и производството на RDF гориво.
Инсталация за биологично третиране "Хан Богров"
За 2017 г.са предвидени 25 200 тона разделно събрани биоотпадъци и произвеждане на 7000 тона компост. Количеството на произведената ел. енергия през настоящата година се планира да бъде 2600 MWh.
Капиталовата програма на Столичната община за сектор "Управление на отпадъците"
Общо 13 500 000 лв. предвижда капиталовата програма на Столичната община за сектор "Управление на отпадъците". Те са в четири основни направления. Първото е свързано с проучвателни работи за оползотворяването на RDF горивото. Второто е надграждане и рекултивация на депото в Долни Богров (5 млн. лв.), което общината следва да изпълни по закон. От проекта за закриване и рекултивация на депо "Долни Богров" са изградени земни диги в Клетка № 2 и 3. По вътрешните откоси е положен "дренажно-хидроизолационен" пакет. Същото се отнася и за депо "Садината" – клетка 1 и клетка 2 (4 млн. лв.). По проект "Закриване и рекултивация на 1-ви етап на депо "Суходол" са изпълнени строително-монтажни работи за подравняване на земната основа за оформяне тялото на депото, доставка и полагане на дренажен геокомпозит, HDPE фолио, земни маси за техническата рекултивация. По рекултивация на 2-ри етап на депото е изпълнена техническата и биологичната рекултивация. Доставени и засадени са 89 000 храсти и трева за затревяване на 120 дка. През тязе година продължават дейностите по рекултивацията му за 1.5 млн. лв.
Проекти в сектор "Управление на отпадъците" - капиталова програма на СО за 2017 г. Проучвателни и проектни работи, свързани с управление на отпадъците, в т.ч. проучване, проектиране и изграждане на центрове за повторна употреба, поправка и подготовка за повторна употреба, включително осигуряване на съоръжения и техника за целите на дейността за площадки Суходол и Требич, проектни работи за рекултивация на депо за строителни отпадъци Враждебна, проектни работи, свързани с инсталацията за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF гориво: 2 000 000 лв. Надграждане и рекултивация на депо Долни Богров, в т.ч. строителен надзор и инвеститорски контрол на проекта: 5 000 000 лв. Рекултивация и надграждане на депо "Садината", клетка 1 и клетка 2: 4 000 000 лв. Програма от мероприятия за подобряване на техническата и инженерната инфраструктура и качеството на живот в район "Кремиковци" и район "Сердика": 1 000 000 Закриване и завършване рекултивацията на депо за битови отпадъци в кв. "Суходол": 1 500 000 Общо: 13 500 000 |
Резултати от дейностите по преработване на битови отпадъци в Завода за МБТ (към 30.09.2015 г.) (Към 30.09.2016 г.) RDF - 18 % RDF - 39 % |
Резултати от дейностите по преработване на битови отпадъци до 30.09.2016 г. В резултат от третирането, в т.ч сепариране на 305 339 тона смесени битови и биоотпадъци, са постигнати следните резултати: - 79% (240 793 тона) намаляване на количествата отпадъци, предадени за депониране, което е с 19% повече спрямо същия период на 2015 г. - 9 641 339 лв. намаляване на разходите за отчисленията по Закона за управление на отпадъците - 455 213 лв. приходи от продажби на рециклируеми материали от Завода за МБТ хартия, метали, пластмаса и стъкло до 31.10.2016 г. - 562 320 лв. приходи от продажба на електроенергия до 31.10.2016 г. |