Стартира европейски проект "Oбновяване и модернизация на образователна инфраструктура в УАСГ"
Срокът за реализация е 30 месеца, финансирането е 3 084 453.88 лв.








По проект с европейско финансиране ще бъдат модернизирани съоръжения в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Става дума за ремонт на Блок 11 - Западно крило (Ректорат) и Централна научноизследователска лаборатория за хидравлични изследвания (ЦНИЛХИ), ремонт на физкултурен салон, подобряване на двор и закупуване на оборудване. Проектът е за 3 084 453.88 лв., от които 2 999 097.60 лв. по "Региони в растеж" и 85 356.28 лв. - съфинансиране от УАСГ. Сред причините, наложили изпълнение на проекта, са лошото състояние на материално-техническата база на университета, липсата на добра технологична база за практическа подготовка, липсата на специално пригодени санитарни възли за хората с увреждания в Ректората. Договорът е подписан на 19 септември със срок на изпълнение 30 месеца.
Проектът е изключително важен за подобряване на учебния процес в УАСГ, подчерта при откриване на първата пресконференция ректорът на университета проф. д-р инж. Иван Марков. Успех на екипа по реализацията пожелаха от името на управляващия орган - Ивелина Йорданова, гл. експерт в Главна дирекция "Градско и регионално развитие", от Лесотехническия университет - проф. дан арх. Атанас Ковачев, член-кор. на БАН, ректорът на Техническия университет проф. дтн инж. Георги Михов, инж. Иван Каралеев, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, арх. Иван Аврамов, председател на Камарата на архитектите в България - регионална колегия София.
Въпреки че специалностите от приоритетното направление "Архитектура, строителство и геодезия" са сред най-търсените от бизнес сектора недостатъчните практически занимания се оказват спънка в прехода към трудова заетост в бизнеса. Чрез придобитото по проекта оборудване и ремонт на лаборатория ще се повиши нивото на предоставяните практически занимания на студентите. Модернизацията на физкултурния салон ще осигури добри условия за спорт и разтоварване и на студентите в неравностойно положение. Дейностите за подобряване и улесняване на достъпа на хора с увреждания са предпоставка за социално включване и борба с изолацията на тази група от обществото. Това изтъкнаха ръководителят на проекта гл. ас. д-р инж. Красимир Бошнаков и координаторът Калоян Христов.
По проекта вече са изготвени доклад от обследване за енергийна ефективност, анализ на действителното техническо състояние и технически паспорт на блок 11 - Западно крило (Ректорат), ЦНИЛХИ и физкултурен салон. До момента няма изработени технически или работен проект и разрешение за строеж.
Вече са сключени 3 договора за подготвителни дейности: договор за обследване за техническите характеристики по Наредба 5 за техническите паспорти на строежите, договор за обследване за енергийна ефективност за физкултурния салон и договор за обследване за енергийна ефективност за Блок 11 - Западно крило (Ректорат) и ЦНИЛХИ. Те са на обща стойност 30 000 лв. без ДДС.
В рамките на 5-годишния период на устойчивост на проекта са предвидени съпътстващи меки мерки за 20 000 лв. Става дума за ден на отворените врати, спортен футболен турнир "Студенти - Шампиони", едноседмична архитектурна изложба, обучение "Новите възможности, които предоставят строително-графични програми", еднодневна среща с представители бизнеса, информационна конференция "Проектиране и строителство на сгради-паметници на културата", университетска конференция "Приоритети за развитие на пътното строителство в България, еднодневна университетска конференция "Приоритети за развитието на хидро-строителството у нас", университетска конференция "Модерният град".
Крайни бенефициенти по проекта са всички студенти в УАСГ - 3039 души, преподавателския състав - 349 души, преподаватели с увреждания - 12 души.
Университът по архитектура, строителство и геодезия е създаден през 1942 г. Той е водещото висше училище в България по професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия" и единствен представя пълно висше образование в сферата на строителството и проектирането чрез архитектурен факултет - магистърска специалност "Архитектура" и на бакалаври и магистри по "Урбанизъм", Строителен факултет - магистри по строителство на сгради и съоръжения, Геодезически факултет - магистри по геодезия и бакалаври от специалност "Управление на земи и имоти", Факултет по транспортно строителство, Хидротехнически факултет - специалности по водите и тяхното пречистване. Общият брой на студентите в УАСГ в началото на учебната 2015/2016 г. е 3 039 студента. От тях 2868 студента се обучават в редовна форма, и 171 - в задочна, 152 студенти са от чужбина.