МОСВ спасява водния цикъл на Враца с 80 млн. лв.


"80 млн. лв. предоставя МОСВ чрез Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г." за довършването на този изстрадал и изстрадан от гражданите на Враца проект - най-големият в сектор "Води". Това каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева при подписването днес на договора с кмета на Враца Калин Каменов.
"Толкова години след старта му още не е завършен нито един компонент. Фазирането е голям успех на Министерския съвет - така спасихме от фалит община Враца, която или трябваше да осигури 80 млн.лв. за приключването му, или да върне вече усвоените милиони", подчерта министърът. Тя обаче предупреди, че проектът продължава да е рисков.
Проектът трябва да приключи в рамките на 26 месеца.
"Проектът е изключително важен, защото ще се пречиства водата на целия град. Ще се подобри качеството на живот. Сега има рекордни аварии във ВиК мрежата, което създава неудобства на жителите. Загубите по тръбите са над 70%", допълни още министър Василева.
В рамките на втората фаза ще бъде изградена и рехабилитирана още 36 км ВиК мрежа в градската част. Ще се извърши и реконструкцията на два магистрални водопровода, които доставят вода на Враца от яз. "Среченска бара".
В първата фаза от проекта работата по двата водопровода беше блокирана, защото азбестоциментовият нямаше законоустановен сервитут. Сега подробният устройствен план е готов и са осигурени средства за обезщетения на собствениците.
Ще се извърши и пълното обновяване на ПСОВ с ново механично и електрооборудване, изграждане на нови и обновяване на стари сгради и съоръжения.
Фазирането на проекта бе спасителен вариант за изпълнението му
Проектът за изграждане на интегрирания воден цикъл на Враца попада в категорията на "големите" и е одобрен с решение на ЕКот 17 декември 2009 г. Първоначалната му стойност е 136 373 288 лв., а размерът на безвъзмездната финансова помощ - близо 124 млн. лв.
Липсата на добра организация при изпълнението доведе до голямо забавяне и превръщането му в един от рисковите. Някои от дейностите бяха изпълнени на 50%, а други – като рехабилитацията и реконструкцията на довеждащите водопроводи от яз. "Среченска бара" до града, не бяха стартирали.
Спасителният вариант беше проектът да бъде фазиран, т.е. изпълнението и въвеждането в експлоатация на мощностите да се реализира в новия програмен период.
На 5 август 2016 г. Европейската комисия даде зелена светлина за довършване на водния цикъл на града.