Стела Динева и Никола Кожухаров: Диалог между адаптирани традиционни сгради и нови архитектурни структури, деликатно вписани в историческата среда







Територията на Тютюневия град има потенцал да бъде ново обществено-културно средище на Пловдив, където старите складове да приемат нови роли, както като единични сгради, така и най-вече като единен организъм в района. Чрез функции, свързани с културата и образованието, това място би могло да се ревитализира и да се превърне в притегателен център за жители и посетители на града.
На пръв поглед връзката култура – индустрия изглежда далечна, но изкуството запълва пълноценно функционалната и пространствената празнота на индустриалните структури на града - физическата употреба и адаптация на съществуващите структури: сгради, съоръжения и територии. Освен адаптацията на сградите, множество артисти – художници, музиканти, фотографи, режисьори, актьори, могат да творят за контекста на това място, свързано с тютюневото производство и труда на работниците във фабриките. Така изкуството дава своя артистичен отговор, който, освен че интерпретира културното наследство, е свързан и със създаването на нова, сложна социална и икономическа среда в места, където такава вече не е съществувала. Освен това има съвместимост между пространствените характеристики на бившите тютюневи складове и тяхната (евентуална) нова културна функция. Общи характеристики са: големи подпорни пространства и обширни помещения; голяма светла височина; северно или покривно осветление. От друга страна това е много подходяща адаптация във връзка с признаването на гр. Пловдив в европейска столица на културата. Този повод ще даде възможност в реално време Тютюневият град да стане културно, историческо и социално средище на града.
Въз основа на проучванията за необходимите функции на тази територия, представяме предложение за зониране на Тютюневия град. Обособени са функционални зони:
1.Зона Обществен център: В крайните части на обхвата на Тютюневия град да се изградят обществени центрове в две от най-представителните сгради, една от които е бившият склад на Ориенттабако, със статут на недвижима култуна ценност. Със своята нова фукция те ще бъдат притегателни точки към Тютюневия град.
2.Зона Многофункционални зали: Складовете, които се намират в непосредствена близост един от друг, адаптираме като многофукционални зали за танци, музика, тренировки, обществени събирания за дебати, занимални за деца и т.н. Тези складове са в близост до единия обществен център и до автогарата на Пловдив.
3. Зона Музеи: В центъра на обхвата се намират складовете на Кудоглу, които от своя страна ще бъдат адаптирани като Музей на тютюна и по този начин ще бъде запазена историята на Тютюневото градче на Пловдив.
4.Зона Лофт жилища: Една от най-логичните нови функции за тютюневите складове е те да се превърнат в лофт жилища. Искаме Тютюневото градче да се свързва с култура, затова предложението ни е тези лофт пространства да се дават под наем на артисти, художници, фотографи и т.н. за техни ателиета и офиси. От една страна артистите ще могат да творят в атмосферата на тютюна, а от друга самите те ще допринесат за нова артистична и културна атмосфера.
5.Зона Образование: Създаване на архитектурно училище на мястото на бивши тютюневи складове.
Обхвата има много учебни заведения и е близо до гари, затова една много подходяща нова фукция за тях е студенстски общежития. Наемите ще бъдат по-ниски от тези в централните зони, студенстите ще бъдат в една пропита с култура среда, а тази среда от своя страна ще бъде обитавана от млади хора.
6.Зона Спорт: В момента на територията съществува спортен център, един от вече адаптираните складове. Нашата идея е в складът, който се намира точно срещу този център, да се превърне в сграда с няколко многодункционални зали за спортни събития. Тези зали ще могат да обслужват и новото архителтурно училище, което се помещава в съседната сграда, но също така и филиалите на университетите в територията.
6.Зона Търговски център: Именно в ядрото на Тютюневия град, където се намираше последната действаща фабрика от Тютюневото градче, предлагаме съществуващите складове да се превърнат в търгосвки център, който да обслужва територията и да бъде от полза на нейните посетители и обитатели.
В проекта представяме нашето предложение за адаптирането на няколко от тютюневите складове, които за съжаление бяха разрушени. Чрез идейното си решение искаме да покажем и докажем на обществото, какво е/беше възможно да се случи с различните скалдове, независимо от техния статут.
Едните складове са бившата фабрика на Булгартабак на ул. "Доктор Г.М.Димитров", които бяха сринати със земята. Тези складове не бяха обявени за недвжима културна ценност, но бяха неизменна част от Тютютневият град, също толкова важни и значими за тази територия, какти всички останали складове.
Другите складове, обект на нашата разработка, са складовете на Кудоглу, отново разрушени и изпепелени. Единственото свидетелство за съществуването на които са спасените фасади, ограждащи празнината на досегашното отношение към културата на страната.