1,4 млрд. лв. са предадени на общините по ОП "Региони в растеж"

2016 г. не е толкова силна за строителния бранш като миналата, през която приключи предишния програмен период и всички програми и проекти трябваше да бъдат завършени, заради което имаше много работа за строителите. Това изтъкна министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова по време на участието си в шестият дискусионен форум "Строителството през 2017 година - перспективи и предизвикателства".
През 2016 г., през която реално започва изпълнението на проектите от новия програмен период, темпото е по-бавно и обемът на поръчките е по-малък, но годината не е нулева, уточни тя.
Възможност за работа осигурява един от научените уроци – за подготовката на предефинирани проекти с добра техническа готовност, а глътка въздух за малкия бизнес дава Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.
Отново благодарение на научените уроци, 76 % от бюджета на Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 е обявен, посочи Павлова.
Оперативната програмата се изпълнява на принципа на пълната децентрализация,
подчерта министър Лиляна Павлова.
Ресурсът, предоставен по приоритетна ос 1 е за градско развитие, за увеличаване на инвестициите в уличната мрежа, градската среда, за паркове, за образователна, социална и културна инфраструктура. Особено важно според министъра е, че общините сами избират своите проекти и изпълнители.
През 2017 г. министерството на регионалното развитие ще подкрепи реформата в професионалното образование чрез специално създадената приоритетна ос "Регионална образователна инфраструктура", по която са отделени 224 млн.лв. Те ще бъдат за ремонт и обновяване на сградите на професионалните гимназии, където ще бъдат направени и лаборатории за практически занимания.
100 млн. лева са предвидени за инвестиция в социалната инфраструктура от 2017 г. Средствата ще се вложат в обновявяне на домове за стари хора, заяви още министър Павлова.
Тя информира, че догодина продължават инвестициите в пътища, както и подкрепата за туризма и туристическите аткрации.
Средствата за регионалните пътища ще са 380 млн. лева. Пред избор на изпълнител са търгове и тръжни процедури за 200 млн. лева. Приоритетно фокусът е в Северна България - следващите седмици предстои да се обявят тръжни процедури за още три отсечки.
Павлова съобщи, че новото и различното в ОП "Региони в растеж" са фондовете за финансов инженеринг за градско развитие.
В рамките на 12% от оперативната програма се създават три фонда за градско развитие. Един фонд за София за над 80 млн. лв. за проекти за градско развитие с подфонд за регионален туризъм, туристически атракции и туристическа инфраструктура. Специален фонд ще има за Северна България с капитал от 95 млн. лв. за градско развитие и за туризъм, както и е един фонд за южна България със същия обхват. Проекти, които дават работни места и променят облика на градовете, каза Павлова. Става въпрос за фондове на стойност 0,5 млрд. лева, които да финансират проекти за градско развитие и за туристическа инфраструктура.