Програмите за трансгранично сътрудничество се радват на голям интерес
С най-голям одобрен бюджет досега е Interreg Румъния-България - одобрени проекти за 17,5 млн. евро за меки мерки

Получените предложения по първите покани в пъти надвишават бюджета и очакванията ни. Това информира министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в парламентарната комисия по регионална политика.
388 предложения са подадени по първата покана по програмата между България и Сърбия,
която е с общ бюджет 34 млн. евро. От тях са одобрени 36 за 18 млн. евро, договорите за които предстои да бъдат сключени.
Предложението ни беше да увеличим бюджета и да включим и този за 2019 г., за да можем да финансираме повече проекти, но сръбската страна не се съгласи, обясни министър Павлова. Бенефициентите ще могат да кандидатстват наново в следващите покани.
195 са подадените проекти по програмата за сътрудничество с Турция,
с бюджет на програмата е 29,6 млн. евро.
От тях до следващия етап за оценка на качеството през август са допуснати 116 проекта, като прогнозната стойност на договорените средства до края на годината е около 11 млн. евро, каза тя.
Комисията за регионално развитие гласува за приемането на законопроект за ратифициране на Меморандум за изпълнение на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция 2014 – 2020 година, внесен от Министерски съвет.
213 са подадените проекти по програмата между България и Македония.
Одобрени от тях са 44, на обща стойност 10 млн. евро. Предстои да бъдат отворени нови покани за кандидатстване.
130 млн. евро е бюджетът на програмата за трансгранично сътрудничество Гърция - България ,
който е отворен за кандидатстване.
Първата покана, обявена ноември 2015 г. с ресурс от 38 млн. евро,
е насочена към разработване и финансиране на предварително определен стратегически проект за подобряване достъпността на трансграничния регион. Той включва проектите за изграждане на нов път от Димарио, Гърция, до българо-гръцката граница; реконструкция на път II-86 – Средногорци – Рудозем и околовръстен път на Рудозем; изграждане на нов трансграничен преход Димарио-Рудозем; реконструкция на републикански път II-59 – Момчилград – Ивайловград.
Партньори по стратегическия проект от българска страна са Агенция "Пътна инфраструктура" и Областна администрация Смолян, а от гръцка страна - "Егнатия одос" .
По втората покана, която беше отворена през декември 2015 г., с бюджет 35 млн. евро,
са получени 211 проектни предложения.
Предстои те да бъдат оценени, като се очаква септември месец да бъдат сключени договори с бенефициентите.
Предстои отваряне и на поканите и по първите 2 приоритетни оси - "Конкурентен и иновативен трансграничен регион", както и стратегическа покана в рамките на приоритетна ос 2 "Устойчив и приспособим към климата трансграничен регион", насочена към справяне с наводненията, с предварително определени инвестиционните дейности и допустими партньори.
23 договора за 17,5 млн. евро са одобрени по програмата Румъния-България
По първата покана по програмата с най-голям бюджет – между Румъния и България, са получени 117 проекта за меки мерки, от които са одобрени 23 договора за 17,5 млн. евро.
В рамките на втората покана са подадени 153 проекта, оценката на които е приключила, като Оценителната комисия е отхвърлила значителен брой от тях на етап административна оценка или на етап техническа оценка. Тези, които са одобрени, не постигат индикаторите, отбеляза тя. На 4 август Комитетът за наблюдение на програмата ще решава дали да се проведе отново оценка или тези проекти да бъдат одобрени.