Четири компании с проекти за 6,3 млн. лв. получиха сертификати
Преките чуждестранни инвестиции, които сме реализирали за първите девет месеца на 2015 г. са в размер на 1.1 млрд. евро. Това заяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, която връчи четири сертификата за клас инвестиция, издадени по реда на Закона за насърчаване на инвестициите. Сертифицираните в периода август - ноември 2015 г. проекти са в областта на високите технологии в сферата на производството и услугите.
Общата стойност на четирите сертифицирани проекта е 6.33 млн. лв., като се предвижда при изпълнението им да бъдат разкрити над 70 нови работни места. Две от инвестициите, които получиха клас "А" са насочени към изграждането на фабрика и логистичен център съответно на дружествата "АРКОМАТ - БЪЛГАРИЯ" ЕООД и "СТАР АБС ИНВЕСТ" ЕООД. За инвестиция клас "Б" сертификати получиха "ЕСКО ТРЕЙД" ЕООД за изграждането на логистичен център и "КЛАЙММАТ" ООД - за производствена база.
"България се утвърди като стабилна в икономически и финансов аспект и се наложи като предпочитана инвестиционна дестинация за развитието на автомобилната индустрия в ЕС", каза още Везиева на церемонията. Тя изтъкна, че три от сертифицираните проекти се осъществяват на територията на Индустриална зона София-Божурище, управлявана от "Национална компания индустриални зони" ЕАД /НКИЗ/. "Това показва, че зоните в България, с много работа през последната година съвместно с Българската агенция за инвестиции и Министерство на икономиката, са превърнати в място за развитие на успешен бизнес при много добри условия. Именно в зоните трябва да развиваме високотехнологични производства и услуги", допълни зам.-министърът.
Везиева обяви, че сертифицираните проекти през 2015 г. до момента са общо седем. Предвидените инвестиции по тях възлизат на 139.10 млн. лв., като се очаква разкриването на близо 400 нови работни места. Тя допълни, че три от проектите се осъществяват във високотехнологични производства и услуги, а два са в общини с висока безработица.
Зам.-министърът на икономиката посочи, че преките чуждестранни инвестиции в България за деветмесечието на 2015 г. /1.1 млрд. евро/ са почти толкова, колкото са били за цялата минала година /1.29 млрд. евро за 2014 г./, както и за 2013 г., когато са били 1.38 млрд. евро. "Резултатите говорят, за това че излизаме от периода на глобалната криза и че сме все по-конкурентоспособни на инвестиционния пазар", каза тя.
"През изминалата година въведохме и промени в правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите, които позволяват да се въвеждат по-лесно насърчителните мерки, които да правят бизнес средата по-прозрачна и да намаляват административната тежест", завърши Везиева.
От издадените сертификати два са за инвестиция клас "А"
Първият е издаден на "АРКОМАТ-БЪЛГАРИЯ" ЕООД за изграждане на фабрика за производство на кабелни снопове за автомобили в гр. Карлово на стойност от почти 2 млн.лв., предвиждащ разкриването на 30 нови работни места.
Вторият сертификат за инвестиция клас "А" е издаден на "СТАР АБС ИНВЕСТ" ЕООД за проекта "Логистичен център София Запад" в Индустриална зона София-Божурище за нуждите на куриерска фирма "СПИДИ" АД. Инвестицията е на стойност 4.5 млн. лв. и предвижда разкриването на 10 нови работни места.
Два сертификата са за инвестиция клас "Б"
Първият е издаден на "ЕСКО ТРЕЙД" ЕООД за проекта "Логистичен център за складиране на суровини и материали" в Индустриална зона София-Божурище. Инвестицията е на стойност 1.6 млн. лв. и предвижда разкриването на 10 нови работни места.
Вторият сертификат за инвестиция клас "Б" е издаден на "КЛАЙММАТ" ООД за инвестиционния проект "Производствена база" в Индустриална зона София-Божурище. Инвестицията е на стойност 2.8 млн. лв. и предвижда разкриването на 20 нови работни места. Това е втори сертификат за дружеството за тази година. "Клайммат" ООД е учредено като част от групата Уолтопия - водещ производител на изкуствени катерачни стени. Основната му дейност е производство, износ и търговия със спортни стоки, спортни съоръжения и аксесоари и други промишлени стоки. Проектът предвижда изграждането на производствена база с административна и складова част, с РЗП от 3600 м2, на територията на Икономическа зона София-Божурище.