Министър Лиляна Павлова: България търси 1. 5 млрд. лева за ключови пътища в страната

България, която е разположена на кръстопътя на Европа, Азия и Африка си е поставила амбициозната задача да довърши своя магистрален пръстен. През септември тази година правителството одобри Стратегия за развитие на пътната инфраструктура и Средносрочната оперативна програма за изпълнението й до 2022 г. Тя предвижда изграждането на нови над 600 км магистрали, модернизация и ново строителство на още над 500 км републикански пътища и рехабилитация на приблизително 20 хил. км пътища от първи, втори и трети клас до 2020 г.
Това посочи пред китайски инвеститори министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
В момента правителството търси 1.5 млрд. евро за ключови пътища, които са връзка с европейските транспортни коридори през България.
По думите й амбицията на правителството е с европейско финансиране да се довършат магистрала "Струма" и отсечката от Ябланица до Велико Търново на автомагистрала "Хемус".
За изграждане на добра транспортна свързаност в страната ни България ще търси финансиране за новите магистрали: втората част от "Хемус" от Ябланица до Шумен, София – Видин, София – Калотина, Русе - Велико Търново –Свиленград, Варна – Бургас и тунела под Шипка. Това са ключовите проекти, посочени в стратегията до 2022 г.
Общо за привеждане на пътната инфраструктура в добро състояние ще са нужни над 10 млрд. евро. В сумата са включени и средствата за пътното поддържане, както и за новите програми за безопасност по пътищата.
Само преди две седмици правителството взе решение за въвеждане на тол система на територията на страната, посочи пред инвеститорите министър Павлова. За изграждането й ще се търси инвеститор. До шест месеца ще се подготви техническата документация, за да се обяви процедура за търсене на изпълнител и оператор на ТОЛ системата, която ще бъде изградена за всички републикански пътища. Министър Павлова поясни, че публично-частно партньорство при ТОЛ системата означава, че този който печели конкурса, ще инвестира в създаването й и ще бъде неин оператор. От печалбите ще му се изплаща изграждането на системата. Регионалният министър се надява, че въвеждането на ТОЛ системата и електронната винетка за колите може да стане през 2017 – 2018 г. , тъй като предстои процедура за избор на инвеститор.