Главният архитект Петър Диков е внесъл молба да бъде освободен от поста

Главният архитект Петър Диков е подал молба до кмета на София Йорданка Фандъкова с искане да бъде освободен от поста от 9 февруари 2016 година. На тази дата се навършват 10 години от назначаването му.
До 9 февруари трябва да бъде проведен конкурс за избор на нов главен архитект, заяви арх. Диков. Той оповести решението си на пресконференция вчера в столичната Дирекция "Архитектура и градоустройство".
Арх. Диков е подал молба и до председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков, с която иска да бъде освободен от борда на общинската фирма "Метрополитен" ЕАД. "Решението е лично. Надявам се, че ще изберат достоен човек, които ще продължи работата по проектите", сподели арх. Диков.
"Пазете главните архитекти. Те са едни от малкото фигури в тази държава, които носят персонална отговорност. Подложени са тежък натиск и въпреки всичко си вършат работата, носят отговорност и се опитват да спазват законите", заяви арх. Диков. Той сподели, че като главен архитект на столицата е работил по закон и по съвест.
Арх. Диков благодари на премиера Бойко Борисов и на кмета на София Йорданка Фандъкова, защото те никога не са му нареждали какво да прави. Той благодари още на трите състава на Столичния общински съвет, на своите колеги и гражданите.
"Дойдох тук със самочувствието, че знам всичко в областта на градоустройството. Оказа, се, че гражданите много често виждат по-добре проблемите, макар и да не са специалисти", каза той.
Главният архитект представи приоритетните проекти на София, по които трябва да се работи през следващата година. По думите му Северната скоростна тангента ще е готова до края на тази година. Втората част на южната отсечка на Околовръстното ще бъде изградена до октомври 2016 година.
Приоритетни проекти трябва да бъдат пробивът на бул."Рожен" и продължението на ул. "Илиенско шосе", които ще свържат града със Северната скоростна тангента и ще подпомогнат развитието на производствените зони в тази зона. Друга важна връзка на Северната скоростна тангента със София, чийто проект вече е готов, е бул. "Челопешко шосе".
Изготвен е планът за изграждане на Източната тангента, който предстои да бъде внесен в СОС. Проектите за строителството на източната и западната част на Южната дъга също са готови, както и плановете за продължението на бул. "Царица Йоана" до пътя за Банкя. Предвижда се изготвянето на проект за свързването на бул."Бъкстон" с магистрала "Люлин", който ще включва тунел и естакада.
Предстои изработването на проекти за устройството на редица паркове в София, съобщи арх. Диков. Според него проектът, който спечели конкурса за устройството на Борисовата градина, е много добра основа за изготвянето на устройствен план, който да защити парка. Проектът предвижда "София ленд" да бъде възстановен като част от Борисовата градина.
Предстои възлагането на проект за устройство на парк "Лозенец", който се намира зад Зоологическата градина. Арх. Диков посочи, че една трета от територията е общинска, което ще улесни процедурата.
Предвижда се изграждането на парк "Въртопо" между кварталите "Младост", "Мусагеница" и "Студентски град". Там територията обаче е изцяло частна, което налага "сериозно отчуждаване". Продължава и работата по устройството и реконструкцията на Северния парк, който трябва да бъде разширен на север. Разработва се планово задание за изграждането на парк "Изток" между "Младост" и "Горубляне".
По думите на арх. Диков предстои издаването на разрешения за строеж на редица проекти, които са предвидени за реализация по Интегрирания план за възстановяване и развитие на София. Сред тях са проекти за реконструкцията на 11 детски градини, 14 училища и 6 културни обекти, като например театър "София", бившата зала "Лиляна Димитрова", Кукления театър и други.
През следващата година трябва да започне реализацията на проектите за реконструкция на централните градски зони. Ще се реконструират и три основни трамвайни трасета, сред които трамвайната линия по бул. "Цар Борис III".
Арх. Петър Диков сподели още, че оттук нататък ще се занимава с проектиране, но не в София, а може би не и в България, както и с преподавателска дейност. "Може и с журналистика, да водя рубрика или предаване, ако получа покана", заключи главният архитект.